Ontwerptekening van Het Dorpshuis in Bloemendaal. (Familiebezit Van Kempen) daar. Contacten o.a. met Gerard Stap, al lang overleden, hoofd van de brandweer en ook architect geweest. Toen kwam de Christelijke School in Bloemendaal, aan de Bos en Duinlaan (nu Bos en Duinschool) en daar ben ik in 1908 of 1910 naartoe gegaan. Schoolhoofd was toen me neer Houwen. Daar heb ik de mulo doorlopen" De School voor Kunstnijverheid "Daarna ben ik naar de Middelbare School Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten1 gegaan aan de Dreef (nu de Provinciale Griffie)Een prachtopleiding met goede leraren. Directeur was eerst Van Saayer(?) en later werd dat A.C. Verkruisen, een leerling van prof. Bolland (die op zijn beurt weer leerling was van de wijsgeer Hegel). Van Kruizen vormde een team met architect Vorkink en architect Blaauw, die het raadhuis in Leiden heeft gerestau reerd en een nieuw stuk eraan heeft laten bouwen. Beeldhouwen, meubelmaken, algemene ontwikkeling, alles kwam aan bod. De vader van de natuurvorser jan P. Strijbos was meubelmaker en had bovendien een filosofische inslag. Dus wij hadden ook filosofie als vak. Een geweldige oplei ding. Later heeft men geprobeerd zo'n zelfde opleiding weer in de Technische Hogeschool te krijgen. Er zijn heel wat klinkende namen uit die opleiding van toen2: - Pieter van Gelder, de sierkunstenaar van nationale en inter nationale bekendheid, die (red.: in 1981) in het huis van Lion Cachet woonde aan de Vecht. Lion Cachet was een scheepsdecorateur. Hij had de oude luxueus ingerichte schepen als bijvoorbeeld de 'Johan de Wit' gedecoreerd. Men voer toen nog op Ned. Indië. - Gerard Stap, die ik al heb genoemd, is door allerlei om standigheden niet zo'n beroemdheid geworden, omdat hij zich wat heeft afgewend van de architectuur en tot andere dingen is gekomen. Hij heeft in Aerdenhout nog wel een bijzonder mooi huis gebouwd. - Merkelbach, de stadsbouwmeester van Amsterdam, die er voor gezorgd heeft dat de Beurs van Berlage niet werd ge sloopt. - Groenewegen, de bouwer van het VU-Ziekenhuis. - De Casseres die naar Engeland is verhuisd. - Crouwel die samen met zijn vader het postkantoor in Haarlem heeft gebouwd. Klinkende namen, er zijn er vast meer, maar ik ben heel dankbaar voor die opleiding". Een periode in Frankrijk "Toen ik daar klaar was, ben ik naar Frankrijk gegaan en daar heb ik een poos gewerkt op een bureau van architect Corniel in Parijs, die voornamelijk herbouw in Reims3 deed en zelfs in Tunis. Ik werkte daar samen met Johan Niegeman. Een leuk en leerzaam bureau dat tevens restauratiewerken uitvoerde. Zodoende ben ik betrokken geraakt bij de kathe draal van Senlis, ten noorden van Parijs. Een hele mooie ka thedraal, niet zo groot als de Grote Kerk in Haarlem, maar wel belangrijk en voor zover het bewaard is gebleven, veel ouder dan de Grote Kerk; daterend van 1100, met de mooi ste Romaanse toren van Frankrijk. Ik heb daar bijzonder veel geleerd. Samen met Niegeman zijn we excursies gaan doen, en hebben we tekeningen gemaakt, handschetsen. Ik heb daar toen restauratiewerk gedaan en die kennis komt me nu (red: in 1981 dus) bij het restauratiewerk aan de Grote Kerk in Haarlem heel goed uit. Ik heb daar trouwens ook gepro beerd mijn Frans te vervolmaken. Ik had het prima naar mijn zin, tótdat ik rond 1921 werd uitgezonden naar Reims. Naar een chantier met barakken waar ik tussen twee gezinnen in moest logeren. Alles slecht geïsoleerd, dus ik kwam nauwe- 6 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 6