lijks in slaap. Een ellendige toestand. Men was de kathedraal van Reims aan het herbouwen, onder aanvoering van Carne gie4, die er flink wat geld in had gestoken. De kathedraal had tijden onder vuur gelegen van Duitsers en Fransen en het zag er vreselijk uit, de gaten zaten in de gewelven. Ik vond het daar niet zo prettig en ben weer naar Parijs teruggekeerd, naar het bureau, maar dat gaf geen goede aansluiting meer. Men had bedacht dat ik in Reims had moeten blijven... Ach, het bestaat bijna niet dat je als buitenlandse architect kunt doorbreken in het chauvinistische Frankrijk. Kijk naar Bijvoet en Elolt, ook internationaal gezien geen kleine na men, maar ook voor hen blijft Frankrijk een moeilijk hoofd stuk". Terug naar Haarlem en Bloemendaai "Ik ben tenslotte maar teruggekeerd naar Haarlem en Bloe mendaai en bij architect Sevenhuijsen5 terechtgekomen. Hij was nog een oud-leraar van me van de school van bouw kunde. Ik kwam midden in woningbouwplannen en derge lijke terecht. Ik heb een relatie weten op te bouwen met veel bouwwer ken in Bloemendaai en omgeving. Bij mijn collega H. Kor- ringa op het kantoor kwam het Jeugdhuis in Bloemendaai (red.: het latere dorpshuis) aan de orde. En daar werden een paar bekende architecten voor uitgenodigd, o.a. Groenewe- gen en Mulder Van Asdonk6. Wij hebben toen aan die prijsvraag meegedaan en daar kwam ik als winnaar uit voor het beste ontwerp. Een paar jaar later werd het gebouwd. De heer Beekman7 was toen penningmeester, en daar kreeg ik vreselijk van op mijn kop. Toen het plan werd uitge werkt, bleek het veel te duur te zijn. Mijn begroting was toen 27.500 gulden en dat moest ik terugbrengen tot 25.000 gulden. Dus alles omgewerkt, kleiner en lager ge maakt en zo. Ik had daarvoor al een en ander gebouwd en verbouwd. Een van mijn eerste opdrachten betrof een landhuis in Aerden- hout gebouwd voor meneer Ter Brake, Westerlaan 148. Een huis met een rieten dak. Het was een moeilijke opdracht, die mensen wilden er namelijk erg nauw bij betrokken zijn, ik kon geen kant op. Aan de achterzijde is het in mijn ogen nog het leukst geworden. Pieter van Gelder heeft daar toen nog interieurbeschilderingen voor gemaakt en Han Bos kamp9 heeft het helemaal ingericht. Ik kon met die opdrachten nog niet mijn bureau inrichten. Dus tegelijkertijd was ik bij mijn vriend Korringa op het kantoor. Maar het was niet eenvoudig om aan het werk te komen en te blijven. Toen niet en nu niet. Maar op een gegeven moment kwam er een prijsvraag voor een raadhuis in Bloemendaai en ook daar deed ik aan mee. Mulder en Van Asdonk haakten af, want die vonden waarschijnlijk mijn instelling wat al te modern. Van der Steur10 was toen min of meer de prijswinnaar. Het is nooit gebouwd volgens het idee van Van der Steur. Ik heb nog een groots uitge werkt perspectief van het raadhuis. En Blaauw11 was er toen Het eerste liuis-ontwerp van Van Kempen in de Westerlaan (nu: Den Texlaan). Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 7