ESS£KSW£iS ook bijdie begon toen net met het raadhuis in Leiden. Er is nog een soort tentoonstelling geweest in de winkel van Bos kamp. Langzamerhand, na het jeugdhuis en nog een beetje samen met Korringa, heb ik me zelfstandig kunnen vestigen in Bloemendaal". Andere bouwwerken in Bloemendaal "Aan de Krullenlaan heb ik twee huizen gebouwd voor Wil lem en Jan Rot, die hun houthandel Rot in Westzaan had den; ik woonde zelf toen nog aan de Bos en Duinlaan. Aan de overkant van die twee huizen had ik een huis gebouwd voor de heer Kamphuis. Dat was eigenlijk het eerste huis dat ik in Bloemendaal heb gebouwd. En naar aanleiding daarvan kwamen de broers Rot (later Roote12) bij mij. Aan de Den nenweg heb ik mijn eerste dubbele villa neergezet - dat was meer speculatie om te verkopen (rond '32- '33). Intussen had ik in Amsterdam, aan de Nes, een tabakskan toor gebouwd voor de firma Geeling, makelaars in tabak uit Ned. Indië. Die firma bestaat nu niet meer, het gebouw wel. Ik heb ook nog een huis gebouwd voor een broer van de twee Roote's aan de Midden Duin en Daalseweg. Daar heeft later mr. Bierens de Haan in gewoond. En nog een huis aan de Hoge Duin en Daalseweg (tegen over het klooster), voor de heer De Jong13, in 1939 gete kend - pal daarop brak de Tweede Wereldoorlog uit. Het staat er nog steeds. Een grappig huis, heel romantisch. Het grenenhout was bruin gebeitst, een beetje boerderijachtig. Ontwerptekening voor het raadhuis in Bloemendaal. 1931, niet doorgegaan) Toen de heer De Jong er ternauwernood in kon gaan wo nen, hebben de Duitsers de woning gevorderd en er een ca sino van gemaakt. Het staat er nu nog, het ziet er alleen heel anders uit. De Duitsers hebben het gecamoufleerd, het hout is groen geschilderd, de muren zijn niet meer wit, de steen is rood. We hebben later een kamer met nog wat ruimte erbij gebouwd (o.a. een toilet en een douche) en dat kostte net zoveel als het hele huis. Voor de oorlog had ik voor de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met den Bijbel een school ont worpen aan het Roerdompplein, de Kon. Emmaschool, met een kleuterschool. En in de oorlog zou aan de Anthonie Fokkerlaan de Prinses Ireneschool gebouwd worden en dat is ook gebeurd. De.werkeloosheid moest tenslotte worden bestreden. Die school is in de oorlog met allerlei 'zwart-ver- kregen' materialen, en met cement dat eigenlijk bestemd was voor de burgers, gebouwd. Allemaal spannend, het was toch riskant met al die geheimzinnig verkregen materialen. Een dergelijk verhaal kan je ook houden bij de bouw van het huis voor de heer Laan, die woonde op 'Beau Regard' dat nu afgebroken is14. Daar heb ik toen geholpen om voor de totalisator bij de renbaan een soort badhuisje te bouwen en het kantoor van Woestduin werd villa voor de heer Laan. Een moeilijke affaire, maar verbouwen mocht toen nog wel. Al onze werknemers, die eigenlijk in Duitsland moesten werken, mochten hier nog aan werken. We hebben die villa dus verbouwd, dat kwam neer op voor 90% nieuw, maar wisten zij veel. Hij staat nog in Woestduin, die villa, en is 8 Ons Bloemendaal, 24e jaargang, nummer 2, zomer 2000

Ons Bloemendaal | 2000 | | pagina 8