Het oude Sorghvliet aan de Bloemendaalseweg tegenover de Busken Huetlaan, eind 19de eeuw. 1907 is het bedrijf gevestigd aan het Rokin. Daarna verhuist 't Binnenhuis naar een eigen pand aan de Raadhuisstraat 48-50. 't Binnenhuis dat voor Van den Bosch een hoogtepunt in zijn carrière betekende en waar vakmanschap de boventoon voerde, kende florerende en minder florerende ja ren. Tijdens de Eerste Wereldoorlog gaan de zaken slecht. Mededirecteur Berlage ver trekt en Van den Bosch zelf kampt met een langdurige ziekteperiode. In 1922 overlijdt plotseling zijn vrouw. De slag is enorm en een tijd lang is hij minder intensief met 't Binnenhuis bezig. Van den Bosch koopt uit eindelijk de zaak en wordt alleen directeur van 't Binnenhuis. Maar niet voor lang. Sorghvliet wordt nog enige tijd als Model woning ingericht, totdat 't Binnenhuis in 1929 voorgoed zijn deuren sluit. Het aantal meubelen dat in de periode van 't Binnenhuis werd ontworpen, moet groot zijn geweest. De drie eigenaars begonnen in 1900 met ontwerp nummer 1 in het opusboek. In 1935 treffen we opusnum mer 2.348 aan: een bank met likeurkastje. Toch moet de productie vele malen groter zijn geweest, want één creatie kende soms verschillende variaties. Die bestonden dan uit het toepassen van een andere houtsoort, een andere decoratie of een gewijzigde constructie. Sorghvliet na de verbouwing in 1912. Rechts, aan de gevel tussen het rasterwerk, de gevelsteen van het oude Sorghvliet. Aquarel, Jac. van den Bosch, 17 x 24,5 cm, p&rt. coll. De meubels die 't Binnenhuis verkoopt, komen uit voorraad of worden besteld uit de meubelcatalogus. Elk nieuw ont werp wordt van een nummer voorzien en opgenomen in het opusboek. Dat is een boek waarin de productie, de na men van de ontwerpers, de naam van de koper en vaak ook de prijs worden bijgehouden. Uit die gegevens blijkt dat Van den Bosch en Berlage het grootste aandeel hadden in de productie van meubelen die in verschillende werkplaatsen werden vervaardigd. Het feit dat veel ontwerpen slechts één keer werden uitgevoerd en wel in overwegend massief hout, maakte de producten van 't Binnenhuis behoorlijk duur. Tot de clientèle behoorden dan ook grotendeels lieden uit welgestelde kringen. Tot Sorghvliet In 1903 gaat Jac. van den Bosch met zijn gezin in Bloemendaal wonen. Zij nemen hun intrek in het landelijke, witgepleisterde huis Sorghvliet aan de Bloemendaalseweg, dat in het midden van de 19de eeuw was gebouwd. Er staan in die tijd trouwens meerdere van deze optrekjes in de om geving, die 's zomers aan vakantiegasten worden verhuurd. Sorghvliet bestaat in die tijd uit twee delen, beide met de nok van het dak evenwijdig aan de Bloemendaalseweg. De vroegere werkkamer van de bekende schrijver Conrad Busken Huet (1826-1886), die ervan 1866 tot 1868 had gewoond, is dan nog aanwezig. Voordat Huet op Sorgh vliet ging wonen, was hij zomers te vinden in het nog altijd aanwezige Bellevue op Kleverlaan nr.6. Zijn vriend was de schrijver E.J. Potgieter (1808-1875) die hem regelmatig in Bloemendaal bezocht. Het was daar in die tijd een nogal literair hoekje, want tegenover het huisje Bellevue stond op 10 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 10