Dennenoorel Een gesprek met Huib Spruit Hoog boven de Midden Duin en Daalse weg, aan de driesprong met de Koninginneduinweg, ligt een van de meest romantische huizen van Bloemendaal. Het is Dennenoord, een huis in Italiaanse stijl dat in 1902 werd gebouwd door architect J.AG. van der Steur. Architect Huib Spruit (1924) kocht het huis in verwaarloosde staat en bracht het zoveel mogelijk terug tot de oude glorie. Leidraad bij de restauratie was een oud fotoalbum uit 1904 dat de eerste trotse bewoner liet sa menstellen van zijn spiksplinternieuwe huis. Huib Spruit splitste Den nenoord en bewoont samen met zijn vrouw de ene helft. Verslag van een gesprek. "Toen wij in 1974 aan kwamen fietsen en het huis zagen, waren we meteen verkocht. Het was een mooie zomer avond, het huis zat in de wingerd en het was zo oud, zo schilderachtig. Door de witgepleisterde muren, de loggia's met de halve maanvormige bogen van rode baksteen en de buitentrappen doet het Italiaans aan. Het huis was toen nog niet in tweeën gedeeld, dat hebben we later zelf gedaan. Omstreeks 1960 had mevrouw van Lamsweerde-Dobbel- man Dennenoord aan haar twee zoons geschonken. Wij kochten het van de ene zoon, Eugène van Lamsweerde, de beeldhouwer. Er zaten veel huurders in, drie stellen waar van er een net vertrok en de andere twee nog bleven. Soms was het leuk, soms hadden we wel eens ruzie, meestal over te harde muziek. Huis en bijgebouwen Het huis is gebouwd in 1902 door J.A.G. van der Steur, de latere hoogleraar en rijksbouwmeester. Volgens een oud tijdschriftartikel heeft het 27.000 gulden gekost. Het is een heel symmetrisch huis, gegroepeerd om een vierkante hal die twee verdiepingen hoog opgaat naar een lichtraam. Van der Steur tekende dakoverstekken die heel groot zijn. De ge vel blijft dan goed en het schilderwerk heeft minder te lij den. Rietveld deed dat anders, en tegenwoordig zie je hele maal geen brede overstekken meer. De opdrachtgever van Van der Steur was een makelaar in effecten, de heer De trotse eigenaar samen met hond op de bank, de tuinman/koetsier er nederig achter. 14 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 14