Het terras met de oorspronkelij ke tegels. 'De tegels die wij in 1974 aantroffen waren rood en alweer helemaal kapot. Het ter ras was slecht gebouwd, er was geen beton voor gebruikt dus de tegels lagen te wippen. In de jaren dertig hebben ze het terras waarschijnlijk vernieuwd. Nu liggen er tegels van hardsteen. up1 Lefebvre - nee, dat is geen spelfout! -, een fo rens uit Amsterdam. Zoals zo velen die een huis in het door Leonard Springer aangelegde Park Duin en Daal lieten bouwen, was hij een forens die dagelijks naar Amsterdam reisde. Hij liet een koetshuis bijbouwen dat tamelijk ver weg lag, aan de overkant van de Midden Duin en Daalseweg (nr. 9a, red.). Deze grote afstand van het koetshuis tot het grote huis was usance omdat de paarden zo stonken. De stallen moes ten dus ook niet in de overheersende windrich ting, het zuidwesten, liggen. De koetsier die daar woonde deed naast zijn normale taak haast al het zware werk: hij sjouwde met de kolen en werkte in de tuin als er geen tuinman was. Op een foto uit het oude fotoalbum uit 1904 zie je de eigenaar in de tuin breeduit op een bankje zitten, met zijn tuinman/koetsier er nederig achter. De moestuin lag ook aan de overkant van de weg; daar is later het huis Middenduin gebouwd. Na ongeveer dertien jaar, rond 1917, werd de eerste bewo ner opgevolgd door weer een makelaar in effecten. Dat was tenslotte de tijd van de forensen, heel Bloeniendaal zat en zit er nog steeds vol mee. Deze eigenaar heeft het koetshuis verkocht en een personeelsdagverblijf bijgebouwd. Een dag verblijf voor het personeel was echt nodig in die tijd. Er waren altijd minstens twee dienstmeisjes, een voor de ka mers en een voor de keuken. Door de oude foto's van het Dit is de spreekkamer rechts van de voordeur waar vroeger misschien ook een biljart heeft gestaan. Nu is het een royale eetkeuken. terras meen ik dat ze ook een juffrouw hadden, een soort gezelschapsdame, plus de tuinman/koetsier die aan de over kant huisde. Boven was een kinderkamer, dus er zal ook wel een kindermeisje bij zijn geweest. Ook heeft hij het hele huis vol laten timmeren met lambriseringen. Achter die lambrisering kon ik later hetzelfde behang terugvinden dat op de foto's uit 1904 te zien was. Het was mooi moiré behang met een damast effect. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1 15

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 15