Va n de redactie Eerder dan u van ons gewend bent ligt het Monumentennummer van dit jaar vóór u. Het inspirerende thema van Open Monumentendag, 'Het Interieur', kreeg al een schot voor de boeg tijdens de drukbezochte jaarvergadering. Dit tijdschrift met de vele oude foto's van Bloemendaalse interieurs zal u hopelijk evenzeer aanmoedigen om zaterdag 8 september vrij te houden. De uitnodiging voor Open Monumentendag trof u op de vorige bladzijde aan. Ons septembernummer hebben wij gereserveerd voor een lustrumuitgave van de sociale woningbouw in Bloemendaal, maar op een inlegvel zult u de exacte informatie over het programma van Monumentendag aantreffen. Interieurs van oude villa's zijn zelden zo mooi bewaard gebleven als de foto's in deze uitgave ze tonen. Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander schreef een verhaal vol familieherinneringen bij oude foto's van 'De Rijp', het huis van de familie Stoop-van Deventer. Het is een geluk dat de oudste dochter van het gezin een rondje maakte met haar fototoestel voordat het huis werd gesloopt. Van 'Dennenoord' aan de Midden Duinendaalseweg is een fotoalbum bewaard gebleven dat de eer ste, trotse eigenaar in 1904 liet maken. Architect Huib Spruit woont er sinds de jaren zeventig en in een gesprek met Florentine van Eeghen vertelt hij over de langdurige restauratie en de splitsing van dit elegante huis. Joan Jalink bewerkte een artikel van Maarten Fritz over de restauratie van het interieur van 'Koningshof, eigendom van de Vereniging Natuur monumenten. Zonder binnenhuisarchitect Jac. van de Bosch waren de interieurs van zijn tijd minder inspirerend geweest. Wim Post schrijft het levensverhaal van deze belangrijke ontwerper die van 1906 tot 1938 in onze gemeente woonde en werkte. Vandaar is het een grote sprong door de tijd naar duincentrum 'De Zandwaaier', in het voormalige machinegebouw van het waterleidinggebied bij de Watertoren in Overveen. Joan Jalink sprak met Cees Rutte en schitterende foto's lichten toe hoe dit oude gebouw werd ingericht tot modern bezoekerscentrum. In onze rubriek 'De Stand van Zaken' treft u de nieuwste ontwikkelingen rond 'Meerenberg' en 'Lindenheuvel' aan en zoals gebruikelijk vormt de rubriek 'Reactie - oproep - mededeling' de afsluiting. Wij wensen u veel plezier met dit nummer, en hopen u te mogen verwelkomen op Open Monumentendag. Joan Jalink, Peter de Natris, Ton Nillissen en Florentine van Eeghen Meerenberg (Provinciaal Ziekenhuis Santpoort): privéhoekje op de derde afdeling (foto ca. 1897, uit "Meerenberg ISO jaar", P. van Twuyver). 4 Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 4