De restauratie van het interieur van het landhuis Koningshof 'De kamer blijft precies hetzelfde, zij ziet er alleen anders uit' Maarten Fritz, architect BNA studeerde in 1988 af aan de Academie van Bouwkunst in Amsterdam. Voordat hij zelfstandig architect werd, werkte hij bij de Vereniging Hendrick de Keyser. Hij is lid èn van de Commissie Welstand en Monumenten Amsterdam èn van de Amster damse Raad voor de Monumentenzorg. Architectenbureau Fritz is ge specialiseerd in restauratie en hergebruik en heeft opdracht het interi eur van het hoofdhuis 'Koningshof' in fasen te restaureren, op basis van een masterplan. Hieronder treft u een bewerking aan van een arti kel van de hand van de restauratiearchitect; het verscheen eerder in het jaarboek 2000 van het Cuypersgenootschap. Het landgoed Koningshof aan de Duinlustweg in Overveen ligt ten dele in het oudste gedeelte van de duinen, het bin- nenduin. Dit rijksmonument is sinds 1962 eigendom van de Vereniging Natuurmonumenten. De villa en het koets huis zijn verhuurd aan het Filmmuseum, dat het als kan toorruimte in gebruik heeft. Binnenonderhoud bleek al jaren geen luxe en dus gaf de Vereniging Natuurmonumenten het architectenbureau Fritz opdracht om een plan van aanpak te maken voor een gefaseerde res tauratie van het hele interieur, behalve de hal die al in eigen beheer was gerestaureerd. Luden, Salm en de chaufferende elektricien 'Het Koningshof schiet nu aardig op. Eergister zijn mama en er met een flesch koffie en broodjes naar toe getrokken en hebben toen de hele dag gepicknicked en meubels laten verslepen' schrijft de bouwheer op 16 februari 1900 aan zijn zoon, die toen op een kostschool verbleef. In 1900 werd het prachtige, knalrode huis opgeleverd. Die bouwheer was mr. dr. Johannes Luden (1857-1949) ban kier te Amsterdam, getrouwd met Mathilde van der Vliet (1857-1942). Tot zij beiden op 43-jarige leeftijd met hun vier kinderen en een achternichtje 'Koningshof betrokken, Villa Koningshof in Overveen (GAB, mei 1981) Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 5