T BINNENHUIS BP" MODERNE-MEUBELVENZ Dl RECTEUR - JAC-VA N0ENB0SCH R AAD HUISSTRAAT ^8-50AM STERDAM TELÓO^N Januari 1916 Van den Bosch als zelfstandig ontwerper voor een aantal meubelfirma's en tekent hij vignetten en illustraties voor uitgeverijen. Zijn eerste artikelen over moderne vormgeving verschijnen in een vakblad voor woninginrichting. In 1896 trouwt hij met Maria Henriëtta Smit. Het echtpaar gaat wonen aan de 1 ste Saxenburgstraat 2 3Het gezin wordt uitgebreid met drie kinderen: dochter Elsa (1898), zoon Hans (1900) en dochter Hilda (1903). Vier jaar na zijn huwelijk wordt Jac. Van den Bosch verte genwoordiger bij de faience- (soort aardewerk - red.) en tegelfabriek Holland te Utrecht. Directeur is J.W. Mijnlieff. Enige tijd later maakt Van den Bosch daar ook de tegelont- werpen die in de smaak vallen bij een aantal architecten. Hij exposeert voor het eerst zijn ontwerpen en uitgevoerde meubels bij de firma Vos Le Grand in de Kalverstraat. Tussen de jaren 1898 en 192S organiseert hij zo'n 30 ten toonstellingen van onder meer eigen werk, in binnen- én buitenland Aan het einde van de 19de eeuw maakt Van den Bosch ken nis met D.A.N. Margadant, architect van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (thans NS). Via Margadant krijgt hij verschillende opdrachten voor stationsdecoraties zoals in het station van Santpoort-Z (1899) waar hij het pla fond van de wachtkamer decoreert. Op het station van Bloemendaal (1901) ontwerpt hij de belettering die we nog altijd kunnen zien aan de gevel van het huidige stationsge bouw in tegeltableau. In Haarlem (1905 - 1908) decoreert hij de wachtkamer Eerste Klasse en het restaurant, waarvan de wanden worden beschilderd met onder andere tulpvor- mige ornamenten en vogels, en een belettering in tegelta bleaus. Maar ook buiten onze regio is hij ill die jaren in veel stations actief. 't Binnenhuis In 1899 wordt hij door architect Berlage en zilversmid W.C. Hoeker, beiden directeur van de keramiekfabriek De directeuren van 't Binnenhuis in het kantoor aan het Rokin te Amsterdam. V.l.n.r.: Jac. van den Bosch, H.P. Berlage en W.C. Hoeker. De lampen en het tapijt zijn ontworpen door Van den Bosch, het haardscherm door J.J.M. Lauweriks. Olieverf door Jac. van den Bosch, 1936, Stedelijk Museum Amsterdam. Amstelland, betrokken bij de plannen voor de oprichting van een coöperatieve firma voor het vervaardigen en verko pen van moderne meubels en kunstnijverheid. Een idee in navolging van de Arts en Crafts beweging in Engeland. Een jaar later worden de plannen werkelijkheid. Van den Bosch neemt ontslag bij Holland en de nieuwe woningin richtingfirma, onder hun directie, noemen zij 't Binnenhuis. Op 29 september 1900 gaan aan het Rokin nummer 120 de deuren open. Van den Bosch voert er de dagelijkse leiding en met zijn gezin gaat hij op de tweede etage van het pand wonen. In de showroom en winkel vindt men door het driemanschap ontworpen meubelen en ander huisraad, zo als lampen, haarden, klokken, sieraden, glas in lood, kera miek, textiel en glas. De artikelen worden ook ontworpen en gemaakt door ande re kunstenaars die in opdracht van 't Binnenhuis werken. Zo waren daar K.P.C. de Bazel (architect en meubelontwerper), W.C. Brouwer (keramist), J. Eisenloeffel (edelsmid en ont werper van lampen en koperwerk)Harm Ellens (ontwerper van meubelen en kleine gebruiksvoorwerpen)Rien Hak (beeldhouwer), S. Jessurum de Mesquita (batikker en grafi cus), Chris Lebeau (batikker) en nog vele anderen. Ons Bloemendaal, 25e jaargang, nummer 2, zomer 200 1 9

Ons Bloemendaal | 2001 | | pagina 9