'Dennenoord'. Dit nummer wordt terecht door de redactie als een van haar pronkstukken beschouwd. Het is een streven van de redactie om meer over architec tuur te publiceren. Het eerste tijdschrift van het jaar was grotendeels gewijd aan de architect Lehman (1878-1921). Auteur Chris Smeenk gaf daarin een volledig overzicht van de huizen in onze regio van de hand van deze architect. Het derde tijdschrift was een samenwerking tussen de redactie en de Woningbouwvereniging Brederode. Op verzoek van Brederode maakte de auteur Henri Spijkerman een uitge breide studie van honderd jaar sociale woningbouw in de gemeente Bloemendaal. Het heeft de redactie veel zweet druppels gekost om de zeer volledige en nauwkeurige on derzoeksresultaten van Henri Spijkerman aan te passen tot een overzichtelijke en leesbare tekst. In het winternummer volgde hierop nog een aanvulling van oud-wethouder Piet van der Ham. Dit prachtige, verstilde nummer kreeg niet toevallig de titel 'Dierbare Herinneringen'vanuit verschil lende invalshoeken werden ons herinneringen aangeboden en deze werden aangevuld met wederom een uitgewerkte band van redactielid Joan Jalink. Zij specialiseert zich in 'oral history' en bewerkt de banden met herinneringen van oude Bloemendalers, door de heren De Jong en De Waal Malefijt zo'n twintig jaar geleden opgenomen. Wie zijn of haar herinneringen aan de redactie wil toevertrouwen, wordt uitgenodigd contact op te nemen. Open Monumentendag Het organiseren van de Open Monumentendag betekent voor Joan Patijn ieder jaar weer een inspirerende samenwer king met het Nationaal Contact Monumenten in Amster dam, met de redactie van het tijdschrift, met de vrijwilligers van de kerken in Bloemendaal en Vogelenzang, met Duin centrum De Zandwaaier, met Staatsbosbeheer op Elswout en dit jaar ook met de bewoners van particuliere villa's in Bloe mendaal, Overveen en Aerdenhout en met de Woning bouwvereniging Brederode. Met hulp van alle bestuursleden resulteerde dit op 8 september in een succesvolle bustocht, waarbij ook de sociale woningbouw niet werd vergeten. Monumenten Naast alle dagelijkse contacten die het werk van secretaris tegenwoordig per telefoon, fax en e-mail met zich mee brengt, is aandacht voor de monumenten een belangrijk deel van de taak van Joan Patijn. Zij wordt daarbij geholpen door de leden van onze Monumentenwerkgroep Ynske Meyjes en Eva van der Dussen. Zij zijn bezig met een inven tarisatie van bollenschuren in de gemeente en met het voor bereiden van een excursie naar Amsterdam in 2002. Eva volgt van nabij de gang van zaken aan de Bentveldweg waar door bouwplannen een einde dreigt te komen aan het type rende bescheiden uiterlijk van een zogenoemd Waldenhuis je, ooit gebouwd door aanhangers van de schrijvers en idea listen Frederik van Eeden en Nico van Suchtelen. De voor geschiedenis van de soms kleine elementen die onze omge ving zo bijzonder maken zijn vaak niet bekend bij de eige naren, maar ook niet bij de gemeente. Ons Bloemendaal droeg deze zomer twee ervaren leden van de gemeentelijke monumentenadviescommissie, Jet Slagter en Annemarie ten Cate, voor om benoemd te worden in de nieuwe advies commissie waarin welstand en monumenten gecombineerd zijn. Uiteindelijk is deze commissie in 2002 van start ge gaan in een totaal nieuwe samenstelling. Het is te hopen dat de nieuwe commissie goed geïnformeerd zal worden over de adviezen uit het verleden, met name over monumenten aangelegenheden. Joodse Begraafplaats Overveen Joan Patijn en Eva van der Dussen maken deel uit van het bestuur van de Stichting tot Instandhouding van de Joodse Begraafplaats te Overveen. In 2001 werd contact gelegd met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het lijkt erop dat de begraafplaats een rijksmonument zal kunnen worden. Eva van der Dussen, zelf als jurist werkzaam bij de Vereni ging Rembrandt, maakte al een inventarisatie van fondsen die benaderd zullen worden om de omvangrijke restauratie mogelijk te maken. Samenwerking Samenwerking is er ook met de Stichting Santpoort. De ge meente Velsen ontwikkelt het bestemmingsplan Leek en de Bergen, waarbij de eeuwenoude boerderij Sinneveld en het enige stukje vrij uitzicht op de veenweiden richting Haar lem bedreigd worden en ook het bestemmingsplan Velser- end, dat een regelrechte aantasting betekent van de natuur rondom de ruïne van Brederode. In beide gevallen werd door Ons Bloemendaal bezwaar aangetekend. Bedoeld als positief signaal is onze participatie in het Kenne- merzoomproject van de provincie Noord-Holland, een in ventarisatie van kansrijke groenprojecten. Louise de Vita, Joan Patijn, Eva van der Dussen, Florentine van Eeghen en Peter de Natris namen deel aan diverse werkgroepen en Ons Bloemendaal wil actief deelnemen aan een drietal projecten. Ten eerste het plan voor de Santpoortse/Bloemendaalse val lei van de hand van Bert Oosterop, bestuurslid van de Stich ting Santpoort, ten tweede de opwaardering van het Weste lijk Tuinbouwgebied langs de Randweg door de werkgroep Westelijk Tuinbouwgebied en ten derde het project van de restauratie van de Joodse Begraafplaats aan de Tetterodeweg 8 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 10