Oude kaarten Een kleine selectie van mooie, oude kaarten tonen onze omgeving zoals die vanaf de zestiende eeuw werd uitgetekend. Bij het maken van deze keuze woog voor de redactie de schoonheid van de afzonderlijke kaarten én hun beschikbaarheid voor publicatie in dit tijdschrift zwaarder dan enige hang naar volledigheid of aanspraak op wetenschappelijkheid. Achteraf geven de kaarten een spreiding over de eeuwen te zien en daarmee ook een verhelderende blik op de verschillende wijzen waarop kaartenmakers onze regio in beeld hebben gebracht. De stadsplattegronden van Jacob van Deventer uit de zes tiende eeuw zijn unieke manuscriptkaarten die, wanneer men ze vergelijkt met de oude stadskernen van nu, nog steeds haarfijn blijken te kloppen. Van de overgrote meer derheid van de Nederlandse steden is de stadsplattegrond door Jacob van Deventer vervaardigd, de oudste die men kan vinden. Het waren zogenoemde militaire kaarten, een term die meer op zijn militaire opdrachtgevers slaat dan op de kaarten zelf. Ook de kaart van Beeldsnijder is geboren uit een opdracht van een 'militair': de hertog van Alva. Dit is een belangrijke kaart, gedrukt in houtsnede in 1575 en la Een landmeter in de 17e eeuw (uit: Geschiedenis van de kartografie van Nederland, Prof. dr. ir. C. Koeman). ter, in 1778, nagegraveerd. Het geeft de topografie weer van de tijd vóór de droogmakerijen en de waterschapscarte- ringen. Want het waren niet alleen de generaals die kaarten lieten maken. Begin zeventiende eeuw gaf het hoogheemraad schap Rijnland opdracht aan Floris Balthasarsz. van Bercken- rode om het waterschap uit te meten en te tekenen. Afge beeld zijn een uitsnede van de grote kaart van Rijnland en de drie detailtekeningen van onze regio. De kaarttekenaars in de roerige tijd van de Tachtigjarige Oorlog, waren vaak graveurs die aan de kost kwamen als 'oorlogsfotograaf en schitterende gravures van oorlogstaferelen uitbrachten. In vredestijd viel die vorm van broodwinning weg en waren zij - noodgedwongen - in de gelegenheid om kaarten te te kenen. De kaart van goudsmid Thomas Thomaszoon, die eind zestiende eeuw een aantal malen burgemeester van Haarlem was, werd getekend in 1590. Deze kaart lijkt voor al bedoeld om fouten te corrigeren die vóór zijn tijd door andere cartografen waren gemaakt. Daarna was alras de beurt aan de commercie. Vanaf het be gin van de achttiende eeuw publiceerde het bloeiende uit geversbedrijf van familie Nicolaes Visscher te Amsterdam een keur van atlassen, prenten en kaarten, waaronder de hier getoonde 'Het baljuwschap van Kennemerland'. Een eeuw later, bij Daniël Engelman, is de aandacht verschoven naar de mooie landschappen, kastelen en buitens van ons land. Deze landmeter en architect tekende in 1794 zeer gedetailleerd de buitenstreken van Haarlem met daaronder een verklarende lijst van de nummers bij hofsteden, bloe misterijen en buitens. De laatste kaart, de zogeheten Kaart van Nautz uit 1 837, is heel bekend bij hen die al langer donateur van Ons Bloemendaal waren. In 1985 werd deze kaart herdrukt door de toen jubilerende drukkerij Amicitia en aan Ons Bloemendaal geschonken. Deze oningekleurde kaarten (63 x 94 cm) zijn nog steeds voorhanden en te ver krijgen bij het bestuur. Kaart van Jacob van Deventer (ca. 1505- 1575). blz. 19. Jacob van Deventer verrichtte zijn werkzaamheden in de tweede helft van de zestiende eeuw. In opdracht van de gewestelijke staten, van Karei V of van Philips II, heeft hij plattegronden gemaakt van onge veer 250 steden in de Zeventien Provinciën (ongeveer het huidige Nederland en België). Deze stadsplattegrond van Haarlem (omstreeks 1560) is in 1890 met de hand gekopieerd van de oerversie die zich in Madrid bevindt. Zijn levenswerk De originele opdracht van Jacob van Deventer is niet be waard gebleven, maar wel een bevelschrift van Philips uit Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002 13

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 15