De Speciale Collecties: kaarten en groen Bloemendaal kent zowel in groen als in kaarten een rijke historie, waarbij ik hier gemakshalve even alles van natuur en landschap, land en tuinbouw en ook tuinarchitectuur tot het 'groen' reken. De historie van groen en van kaarten is voor de afdeling 'Speciale Collecties' van de Bibliotheek Wageningen UR (Universiteit Researchcentrum) nu precies het gebied waarop het verzamelen zich richt. Hier wil ik u iets vertellen over de verschillende topografische bronnen en over typen kaarten, hun ontstaan, functie en gebruik, en daarbij tevens ingaan op de betrouwbaarheid van oude kaarten voor historisch onderzoek. Kaarten zijn voor dit onderzoek belangrijke bronnen, maar om die goed te kunnen interpreteren is het zaak om iets meer van kaarten af te we ten. Daartoe wil ik in eerste instantie de historischcartografische ach tergrond schetsen aan de hand van kaarten en plattegronden van Bloe mendaal. Hoe een kaartbeeld eruit komt te zien, wordt namelijk in hoge mate bepaald door het hoe en waarom van een kaartproductie; door wie en voor wie werd de kaart ontworpen? vast wat meer over hem te vertellen. Leonard A. Springer is de ontwerper met het grootste nog bestaande oeuvre in Nederland. Hoewel hij in het gehele land werkzaam was, had hij vooral veel projecten in Bloe mendaal (ca. 30), Aerdenhout (ca. 20) en Overveen (ca. 10)Deze projecten betreffen aanleg of reorganisaties van begraafplaatsen (R.K. Begraafplaats), villaparken (o.a. Oos terduin, Duin- en Daal, en het Naaldenveld), buitenplaatsen (o.a. Boekenrode, Koekoeksduin, Leiduin Vinkenduin, Koningshof, Woestduin, Klein Bentveld, De Beek) en talrij ke villatuinen. Het was Springers bedoeling met zijn collec tie het onderwijs in Wageningen te dienen, onder meer door hiermee studenten tekenvoorbeelden te verschaffen waarop ze konden voortborduren. Zelf in 1 897 in Wage ningen aangesteld, verruilde hij al betrekkelijk snel (name lijk in 1900) deze baan voor zijn eigen ontwerpbureau in Haarlem. Dit deed echter geen afbreuk aan zijn interesse voor de historische kant van het vak - deze is hem altijd dierbaar gebleven. In 1980 werden de oude drukken en de collectie tuin- en landschapsarchitectuur door de Bibliotheek samengevoegd tot de afdeling Speciale Collecties. Van meet af aan was hier in het belangrijkst: de Collectie TuiN (Tuin- en Land schapsarchitectuur in Nederland) waartoe onder meer de Springercollectie behoort. Door onderzoek naar en publica tie over de geschiedenis van de Nederlandse tuinarchitec tuur nam het aantal ontwerperscollecties snel toe. Van dege nen die ook in Bloemendaal werkzaam zijn geweest, kunnen hier onder meer worden vermeld: G. Bleeker, D.F. Tersteeg, John Bergmans en J.T.P. Bijhouwer. De restauratie van de tuinen van Het Loo bracht een toename van belangstelling uit vooral de kunsthistorische hoek teweeg - ten behoeve van restauratie en behoud van buitenplaatsen zoals Elswout. Onderzoek naar de moderne tuinkunst (1900-1950) bracht ook het villapark en de villa- tuin in beeld en het restaureren ervan. Geschiedenis van de tuinarchitectuur De afdeling Speciale Collecties dankt haar ontstaan aan de schenking in 1936 door de toonaangevende Haarlemse tuinarchitect Leonard A. Springer van zijn verzameling ont werpen, documentatiemateriaal, gravures en bibliotheek. Mede gelet op de uitgebreide monografie die in dit najaar over Springer uitkomt en een overzichtstentoonstelling die in Teyler's Museum wordt gehouden, is het wel aardig al- Aerdenhout, Ontwerp tot exploitatie van 'Oosterduin' als villapark L.A. Springer, 1912 1916. Bronnen voor historisch onderzoek naar topografie en 'groen' Kaarten en atlassen Sinds 1981 verzamelt de afdeling Speciale Collecties alle oude kaarten en atlassen van deze universiteit (vanaf 1550 tot heden), maar ook richt men zich op moderne topografische kaar ten, op herdrukken en op topografisch materiaal zoals luchtfoto's en plattegronden. De topografi- 30 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 32