sche collectie omvat circa 1000 oude kaarten (voor 1850), circa 10.000 kaartenbladen in series en een kleine reeks oude atlassen. Vooral de polderkaarten verdienen de aan dacht, vanwege de hoge cartografische kwa liteit en de nauwkeurigheid. Het doel is om een zo volledig mogelijk beeld te kunnen schetsen van de ruimtelijke ontwik keling van Nederland door de eeuwen heen. Zo is er uitgebreid onderzoek gedaan naar het kaartbeeld van het Noord-Hollandse kustge bied en naar de ontwikkeling van de duinen. En zo is het ook mogelijk een beeld te schet sen van Bloemendaal door de eeuwen heen. Luchtfoto's De afdeling Speciale Collecties heeft ook het beheer over twee belangrijke verzamelingen van luchtfoto's. De ene betreft circa 1500 luchtfoto's van de Grebbelinie uit 1939, ge maakt door de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat. De tweede omvat circa 91.000 originele luchtfoto's van Nederland in de Tweede Wereldoorlog, voornamelijk in de jaren 1944-'45 gemaakt door de Britse Royal Air Force (RAF)Deze collectie wordt vaak gebruikt voor regionaal historisch on derzoek, onderzoek naar historische land schappen (nota Belvédère)vegetatiepatronen, natuurlijke beeklopen, oude buitenplaatsen en dergelijke. Van wat ande re aard is het raadplegen van de collectie om explosieven uit de Tweede Wereldoorlog op te sporen, zoals om bommen op het strand van Zandvoort op te kunnen ruimen. De Collectie TUiN De Collectie TUiN-omvat zo'n 40.000 ontwerptekeningen, foto's, brieven, prentbriefkaarten en ander documentatie materiaal. In principe gaat het om materiaal, archieven en andersoortige verzamelingen van alle Nederlandse tuin- en landschapsarchitecten. Behalve de collectie van L.A. Springer treft men er ook materiaal met betrekking tot bekende tuin architecten zoals de Zochers, D.F. Tersteeg, J.T.P. Bijhou wer, Wim Boer en de landschapsplannen van Staatsbosbe heer. De kwekerscatalogi De collectie van internationale kwekerscatalogi heeft betrek king op kwekerijen die zijn gespecialiseerd in sierplanten, bollen, knollen, vaste planten, heesters, bomen, enzovoort. St -ê'. V;j. i.A i.f-'kfe' Bloemendaal, Ontwerp voor het veranderen van de buitenplaats 'De Beek' voor J. Bronski L.A Springer, 1883-1884. Behalve Nederlandse catalogi treft men er uit andere Euro pese landen, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeel- and en Australië. Uit Overveen zijn er bloembollen- en bloemzaden-catalogi van veel kwekers (Bos, Duinvoet Teunisbloem, Kapiteyn Thoolen, Roozen e.a.), maar er zijn er ook uit Aerdenhout (Van Empelen van Dijk) en uit Vogelenzang (Hollandse CultuurmaatschappijRoozen). Deze catalogi zijn bijzonder waardevol voor onderzoek naar historische beplantingen, bijvoorbeeld in het kader van de restauratie van tuinen en parken. Maar ook de historie van kwekerijen zelf, vooral die van de bloembollenbedrijven, is een bijzonder stukje Nederlandse geschiedenis, met ook een beeldbepalend effect op het Hollandse landschap. Vermelding verdient hier de tentoonstelling van het Histo risch Museum Zuid-Kennemerland over de bloembollen teelt in en rond Haarlem. Hierbij staat materiaal van de kwekerij Krelage uit Haarlem centraal. Ook van Roozen Co. zal er een kwekerscatalogus te zien zijn. Behalve Krelage's bibliotheek en zijn verzameling botani sche illustraties, beschikt Speciale Collecties over een vrijwel complete reeks van de catalogi van Krelage. Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002 31

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 33