Vogelenzang, ontwerp voor een bloementuin voor huize Casa Nuova L.A. Springer, 24-11-1910. Kaartmateriaal als historische bron Pas in de laatste decennia worden oude kaarten gebruikt als bronnen voor historisch onderzoek. Vroeger was men daar huiverig voor. Ervan uitgaande dat de informatie weinig betrouwbaar was, een vaak terecht gebleken uitgangspunt, bleef hun gebruik beperkt tot een illustratieve of decoratieve functie. Denk aan de schilderijen van Vermeer, met op de achtergrond een grote kaart. Ook polderkaarten, zoals die van 'thoogh-heemraetschap vande uytwaterende sluysen in Kennemerlant ende West-Frieslant' uit 1 745, waren vaak vooral bedoeld als wanddecoratie. De afbeeldingen van de wapens van hoogheemraden en dijkgraven nemen de meest prominente plaats in en de randversiering is uitbundig. Aan vankelijk was zo'n kaart wel goed opgemeten en betrouw baar. Maar in de loop der tijd volgden heruitgaven, waarbij het belangrijker was dat de wapens van de nieuwe 'heren en graven' vernieuwd werden dan dat een kostbare, nieuwe opmeting ten behoeve van het kaartbeeld verricht werd. Dat kaarten vaak werden doorverkocht, gekopieerd en 'gesarn- peld' en slechts met wijziging van datering en naam van de uitgever opnieuw werden uitgebracht, leidde tot de uitdruk king 'de (koper)plaat poetsen'. Achtte men lange tijd kaarten onbetrouwbaar, thans gaat men ervan uit dat ze voor onderzoekers van landschap en van de elementen die daarin voorkomen belangrijke infor matie kunnen opleveren, mits de cartografische gegevens worden gecombineerd met die uit andere bronnen, bijvoor beeld archiefonderzoek. Zelfs bouwlristorici kunnen er soms waardevolle gegevens aan ontlenen, bijvoorbeeld indien er min of meer concrete afbeeldingen van boerderijen, kaste len en andere bouwwerken op staan. Voor historischgeo- grafen die de geschiedenis van het landschap bestuderen is de kaart de bron bij uitstek waarvan zij de topografische ge gevens bestuderen en interpreteren. Kennis van oude kaar ten (de bronnen) en kennis van de geschiedenis van het be treffende gebied (de wetenschap) staan daarbij in een zekere wisselwerking tot elkaar. De bronnen leveren het materiaal voor meer kennis én meer kennis geeft een betere beoorde ling en waardering van de bronnen. Als bronnenmateriaal bij historisch onderzoek moeten oude kaarten dus waar maar mogelijk gebruikt worden in combinatie met andere bronnen, zoals: archeologische opgravingen en andere bo- demresten, archieven, literaire beschrijvingen, figuratieve voorstellingen, objecten etc. De betrouwbaarheid van oude kaarten Ik heb hiervoor al even aangegeven dat de bewijskracht en betrouwbaarheid van oude kaarten als een probleem werd ervaren. In die betrouwbaarheid of nauwkeurigheid kunnen we drie soorten onderscheiden die elkaar in de praktijk meestal beïnvloeden: 1) de chronometrische betrouwbaarheid. Deze betreft de vraag in hoeverre de kaart de situatie op het moment van 32 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 34