vervaardigen of uitgeven weergeeft. Dit geldt met name voor kaarten die niet gebaseerd zijn op nieuwe opme tingen, maar gebruikmaakten van informatie ontleend aan bestaande kaarten 2) de meetkundige betrouwbaarheid: de mate waarin de afstanden en hoe ken tussen de verschillende objecten op de kaart juist zijn. Vaak zal blijken dat een kaart niet schaalgetrouw is over het gehele kaartblad. Meetkundige nauwkeurigheid neemt ook niet, in tegenstelling tot men zou verwachten, met het voortschrijden van de tijd toe. Dan weer treft men goede, dan weer slechte kaarten 3) de topografische betrouwbaarheid heeft betrekking op de aard en de hoeveelheid van de to pografische elementen die de kaart bevat: wat heeft de kaartmaker ingetekend en wat heeft hij weggelaten? Het voorgaande verduidelijkt dat men zich dient te realise ren voor welk specifieke doel een kaart werd vervaardigd; pas dan valt te begrijpen om welke reden zaken niet werden opgemeten of niet in beeld werden gebracht. Verschillende typen kaarten Kaarten die in het verleden gemaakt zijn noemen we 'oude kaarten'. Dit ter onderscheiding van 'historische kaarten' die als doel hebben een situatie weer te geven die in het verle den bestaan heeft of zou kunnen hebben. Het is mogelijk dat een oude kaart, bijvoorbeeld uit de zeventiende eeuw, ook een historische kaart is, omdat er op weergegeven wordt hoe men toen dacht dat Nederland er ten tijde van de Batavieren uit zag. Verder is er een grote tweedeling in 'topografische' en 'the matische' of onderwerpskaarten. Topografische kaarten ge ven overwegend natuurlijke en kunstmatige terreinobjecten weer die in het landschap te herkennen zijn. Soms komen er ook elementen voor die niet zichtbaar zijn, bijvoorbeeld provincie- en gemeentegrenzen. Thematische kaarten bena drukken een bepaald onderwerp, vaak met verschillende inkleuringen, soms met grafieken. De topografische infor matie is of vrij summier, of er is een eerdere topografische kaart als ondergrond gebruikt. Kadasterkaarten, waterstaats- kaarten, geologische bodem- of landbouwkaarten zijn voor beelden van thematische kaarten. Tenslotte noemen we nog een tweedeling: die in manu- scriptkaarten en tekeningen, dus handgetekende, en gedruk te kaarten. ONTWERP R.K. BEGRAAFPLAATS TE BLOEMENDAAL Bloemendaal, ontwerp R.K. Begraafplaats te Bloemendaal John Bergmans, dec. 1947. Uitgaande van het vervaardigingsdoel zijn onder meer de volgende kaarttypen voor Bloemendaal interessant. Kaarten van heerlijkheden en buitenplaatsen. In de zeventiende en achttiende eeuw verschenen er talrijke gravures met zeer grootschalige plattegronden of vogel vluchten van buitenplaatsen. Representativiteit speelt hierbij een grotere rol dan betrouwbaarheid. Door de grote schaal bevatten ze vaak veel details. Op de Kaart der Nieuwe Ver grooting van den Haarlemmer-Hout van Jan van Varel uit 175 S lijkt het of alle bomen afzonderlijk weergegeven zijn. Voor de restauratie van de tuinen van Museum Paleis Het Loo werden dergelijke gravures gebruikt, onder meer om de plek van beplanting te bepalen. Maar dit werd wel ge staafd door hoveniershandboeken uit die periode. Daarnaast zijn er ook overzichtskaarten, zoals de bekende kaart van Hendrik de Leth en Matthaeus Brouerius van Nidek uit ca. 1730 in 'Het Zegenpralend Kennemerland'of de proefdruk van een kaart van landmeter Daniël Engelman uit 1794 (zie elders) waarop alle buitenplaatsen in blokjes staan weergegeven. Van bijvoorbeeld de hele vroege land schappelijke aanleg van J.G. Michael op de Wildhoef uit 1794 worden we echter door de laatste kaart niet wijzer, maar wel komt het buitenplaatsen-landschap van Bloemen daal en omgeving fraai tot uitdrukking. Kaarten die dienst deden bij bepaalde geschillen Deze kaarten hebben een heel specifiek doel, bijvoorbeeld een juridische kwestie, en geven daarbuiten verder weinig topografische informatie. Vaak zijn het manuscriptkaarten die schetsmatig een bepaalde lokale situatie weergeven. Soms is er ook geen sprake van een meetkundige grondslag en de kaart kan zelfs bewust een partijdig beeld geven dat niet met de werkelijkheid strookt. Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002 33

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 35