noodzakelijk over kennis te be schikken betreffende het doel van de vervaardiging en over de ont staansgeschiedenis van het exem plaar dat men in handen heeft. Moet men enerzijds vermijden aan een kaart teveel bewijskracht toe te kennen, anderzijds dient men er voor te waken dat de in formatie door een verkeerde in terpretatie wordt ondergewaar deerd. Algemeen geldt derhalve: bekijk kaarten kritisch en verge lijk ze zoveel mogelijk met ande re kaarten en bronnen die be trekking hebben op hetzelfde gebied en dezelfde periode. Liesbeth Missel, Bloemendaal, villapark op Conservator Speciale Collecties, Bibliotheek Wageningen UR Literatuur - Donkersloot-de Vrij, M.; Topografische kaarten van Nederland uit de 16e tot en met de 19e eeuw - Alphen aan den Rijn Canaletto, 1995. - Haan, J. de; Villaparken in Nederland: een onderzoek aan de hand van het villapark Duin en Daal te Bloemendaal 1897-1940. - Haarlem Schuyt en Co. 1986. - Jong, E.A. de, 'Kareol': Tristans Burg und Wald an der hollandischen Kriste ein Beispiel internationaler Gartenkunst in den Niederlanden urn 1910. Die Gartenkunst 7 (1995) no. 2, p. 220-231. Jong, E.A. de; 'Op uw duinen, zoet Holland', Ons Bloemendaal 16 (1992), no. 4, p. 16-21. - Post, WHartenlust een historisch onderzoek naar de ontwikkeling van buitenplaats tot woon- en winkelcentrum in Bloemendaal. - Haarlem: Schuyt Co., 1988. Post, W.; Buitenplaatsen"van Bloemendaal - Haarlem: Schuyt Co., 1992. - 168 p. Post, W.; Bouwen aan Bloemendaal architectuur en bouwhistorie vanaf 1883. - Haarlem: Schuyt Co., 1997. - Tromp, H., Landscape with a farmer's wife. The park of Elswout, near Haarlem. Country Life 176 (1984) August 23. - Tromp, H.M.J.Elswout te Overveen. Zeist: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, 1983. - Ven, M. van de S. Slabbers; Renovatie Bleeker-tuin in Bloemendaal, Tuinjournaal 14 (1997) no. 3, p. 44-45,47. voormalig landgoed 'Duin en Daal', Gemeente Bloemendaal, Kadaster, sectie A. Naschrift De afdeling Speciale Collecties van de universiteit en het researchcentrum van Wageningen bevindt zich in de Bibliotheek Jan-KopsHuis. De collecties zijn - 's-ochtends - voor iedereen toegankelijk. Ze zijn bedoeld voor onder zoek door zowel studenten en medewerkers bij Wageningen UR als voor onderzoekers van buiten. Vooral studenten van diverse opleidingen, kunst historici, tuin- en landschapsarchitecten, openbare instellingen en particu liere eigenaren maken er veel gebruik van. Met name betreft dit de collectie Tuin- en Landschapsarchitectuur in Nederland (TUiN), de verschillende kaartencollecties en de luchtfoto's van de Royal Air Force (RAF) Wat is er nu precies bij de Speciale Collecties te vinden? De afdeling beheert oude en kostbare boeken en tijdschriften (vanaf 1490), kaarten en atlassen (vanaf 1570 tot heden), prenten en tekeningen, luchtfoto's uit de Tweede Wereldoorlog en oude en moderne kwekerscata- logi (1830-2000). De laatste jaren is de collectie flink uitgebreid en zijn er ook veel jongere collecties bijgekomen. Meer informatie biedt de website www.agra.lin.nl/ speccol. De Collectie TUiN is deels de basis geweest voor de Gids voor de Neder landse tuin- en landschapsarchitectuur, door Carla Oldenburger, Anne- Mieke Backer en Eric Blok (Rotterdam, De Hef, 1995-2000, in 4 delen). Via onderzoek en. met behulp van cle gebruikers van de Speciale Collecties is een grote hoeveelheid kennis opgebouwd over tuinen en parken, tuinar chitecten en tuinhistorie. Op onze website is ook TuinPad te vinden: de bibliografie van de geschie denis van Nederlandse tuinarchitectuur, http://www.agralin.nl/tuinpad. Cfcu)(Xh l'CX .{jkctlc. OO, 'yka.ax la/tso Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002 35

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 37