nieuwe boek is uniek in zijn focus op de stad Haarlem, en in de wijze waarop het kwekersbedrijf en generaties van kwekersfamilies aan bod komen. Deze geschiedenis wordt verlevendigd door beschrijvingen van de historie van enkele kweektuinen, met anekdotes over de handel en met familie verhalen. Het tipt slechts kort aan de veelbeschreven wind handel van de zeventiende eeuw, de korte periode waarin één enkele bloembol de prijs van een grachtenpand kon op brengen. Het verhaal ontplooit zich juist na die periode, wanneer de bloembollenhandel tot rust is gekomen en de bollenteelt zich gestaag uitbreidt, zich allengs specialiserend en professionaliserend. In de vier eeuwen van bedrijvigheid komen bekende kwe- kersfamilies zoals Krelage, Zocher, Roozen en Bijvoet aan bod. Ook bij het grote publiek minder bekende namen krij gen ruimschoots aandacht. Uitbreiding van de kwekers- gronden naar Overveen en Bloemendaal, naar Heemstede en Bennebroek, Vogelenzang en Santpoort, wordt eveneens uitvoerig belicht. Het boek beschrijft daarnaast de verschui ving van de bollenteelt naar Zuid-Holland, de geestgronden boven het Noordzeekanaal en zelfs naar Flevoland, en het eindigt met wat er in het twintigste-eeuwse Haarlem nog herinnert aan deze cultuur: bloemencorso's, bloementen toonstellingen en last but not least de Haarlemse bloemen meisjes, die vanaf de jaren vijftig gezichtsbepalend voor Haarlem Bloemenstad zijn geweest. Een hommage aan het bloembollenbedrijf in en rond Haarlem. Het is ook een uniek kijkboek geworden. De talrijke illustra ties, waarvan verschillende in kleur, bevatten een schat aan nooit eerder gepubliceerde afbeeldingen, dikwijls afkomstig uit familiealbums van kwekers en hun bedrijfsarchieven. Wie zijn ogen graag vergast op de schoonheid van Flora's kinderen, zal van dit boek genieten. Het geesteskind van beide auteurs zal in de tentoonstelling hierover in het museum Zuid-Kennemerland te verkrijgen zijn. Uiteraard is het boek ook via de gewone boekhandel te verkrijgen of bij uitgeverij 'De Vrieseborch' te Haarlem, telefoon 023 - S32 56 20. Een must voor iedere liefhebber van de historie van Haar lem en omgeving en van haar bloeiende (bloembollen-) be drijvigheid. Tentoonstelling 'Tulpen uit Haarlem - 400 jaar bloemenstad'. In het Historisch Museum Zuid-Kennemerland is van 16 maart tot en met 15 september 2002 de tentoonstelling 'Tulpen uit Haarlem - 400 jaar bloemenstad' te zien. Haarlem is de bakermat van de bloembollenteelt. Rond 1650 lagen ten zuiden van de stad kleine tuintjes waar bloe menliefhebbers tulpen kweekten. Hieruit ontstonden de eerste professionele bollenkwekerijen. Ook toen het zwaar tepunt van de teelt zich had verplaatst naar de streek tussen Heemstede en Hillegom, bleef Haarlem nog jarenlang het centrum van de bollenhandel. Bloemencorso's en Floriades zijn Haarlemse uitvindingen. De bezoeker van de tentoon stelling maakt kennis met de bollenkwekers van het eerste uur. Aan de hand van zeldzame zeventiende-eeuwse tulpen- boeken en oude catalogi krijgt de bezoeker een indruk van de bloemenrassen die vroeger in Haarlem en omgeving werden gekweekt. Historische filmbeelden illustreren het ontstaan van het bollentoerisme. De historie van de regio Zuid- Kennemerland op CD-rom De historische verenigingen Ons Bloemendaal, Historische Kring Velsen, Genootschap Oud Zandvoort, Meer Historie, Oud Heemstede-Bennebroek, Santpoort en Haerlem hebben besloten hun jaarboeken en periodieken te laten digitalise ren op CD-rom. De gegevens worden gebundeld op meer dere CD-roms in een plastic doosje waarvan de omslag dui delijk zal maken dat het de historie van de regio Zuid-Kennemerland betreft. Wij hopen dat de CD-rom nog in 2002 zal verschijnen. De verkoopprijs ligt naar verwach ting rond de 45 euro. De Stichting Historie Future levert de CD-roms aan de historische verenigingen tegen kostprijs. De verenigingen zullen in onderling overleg een kleine toeslag berekenen. Daar het hier niet gaat om een commercieel doel, nemen de verenigingen aan dat de auteurs uit het ver leden geen bezwaar hebben tegen het digitaliseren van hun bijdrage. De stichting die de CD-rom uitbrengt, is voor iedereen toegankelijk op www.historicfuture.nl 40 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 42