Van de redactie Het eerste tijdschrift van dit feestelijke lustrumjaar ligt vóór u Zoals gewoonlijk treft u in dit eerste nummer de uitnodiging van onze jaarvergadering aan en ook het jaarverslag van onze secretaris Joan Patijn. En in zijn 'intro' leidt onze voorzitter Michiel Spoor u dit nieuwe, bijzondere Ons Bloemendaal-jaar in. Wat de verdere inhoud betreft: een kaartennummer stond reeds lang in de kalender en onze penningmeester gaf toestem ming om ter ere van dit lustrum een kleurennummer uit te brengen. De redactie heeft dus de mooiste, ingekleurde kaarten uit deze buurten uitgezocht. Maar toen er begeleidende teksten moesten komen, bleek het terrein van de cartografie een wel zeer wetenschappelijk terrein. Voor Peter de Natris en Florentine van Eeghen, die deze oude kaarten hebben beschreven, is de nieuwe thuishaven van het Gemeentelijk Archief Bloemendaal, de Archiefdienst voor Kennemerland, een toevluchtsoord geworden. Dank aan archivaris Frans Tames voor zijn steun. Voorts toonde Liesbeth Missel, curator van de Speciale Collecties behorende bij de universiteitsbibliotheek in Wageningen, zich bereid doel en inhoud van deze collecties te beschrijven en een tipje van de sluier op te lichten omtrent het gebruik van oude kaarten. Bob Keuning geeft een toelichting bij zijn boek 'De geschiedenis van de wegen tussen Rijn en IJ'een genoe gen voor iedereen die zich interesseert voor de oudste geschiedenis van de wegen in onze regio. Tot slot treft u onze vaste rubriek Reactie - oproep - mededeling en in 'Stand van Zaken' de laatste ontknopingen rond de landgoederen Meerenberg en Lindenheuvel. Voor deze buitenplaatsen met hun schitterende natuur is 2002 het jaar van de beslissingen. Hopelijk denkt en doet u mee met ons in onze ijver om zoveel mogelijk 'groen' voor Bloemendaal te behou den. De kaarten zijn nog niet geschud! Joan Jajlink, Peter de Natris en Florentine van Eeghen Wandelexcursie door de Vallei zaterdag 13 april 2002 Graag vragen wij uw aandacht voor de Santpoortse-Bloemendaalse Vallei. In een onlangs opgestart onderzoek van de pro vincie Noord-Holland, het Kennemerzoom project, is men op zoek naar kansrijke projecten op het gebied van natuur en de daarmee soms verweven cultuurhistorie. De Stichting Santpoort heeft met medewerking van de Stichting Ons Bloe mendaal in het kader van dit onderzoek de aandacht gevraagd voor bovengenoemde vallei. Deze vallei bestaat echt! We realiseren ons te weinig de samenhang van het gebied tussen Santpoort-Noord, de ruïne van Brederode, Meer en Berg en Duin en Daal. El is een schat aan natuur en cultuur te ontdekken als je deze gebieden met andere ogen bekijkt. In samenwerking met de Stichting Santpoort gaan wij in april en mei de vallei in twee excursies ontdekken. Wij beginnen op zaterdag 13 april a.s., aanvang 10.00 uur. Verzamelpunt is Het Dorpshuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal. U krijgt daar een inleiding over het Valleiproject. Koffie en appelpunt wordt u door de Stichting Ons Bloemendaal aange boden. Afhankelijk van de weersomstandigheden en uw enthousiasme kan het een pittige en vrij lange wandeling wor den. Wandelschoenen zijn een voorwaarde. Neem u eigen lunchpakket, uw portemonnee en eventuele natuurbescher mingslidmaatschappen mee. Het aantal plaatsen is beperkt. Geeft u op bij de secretaris telefoon/voicemail 023 - S27 01 90 onder vermelding van het aantal personen en uw telefoonnummer. E-mail patijn 12@zonnet.nl. Bent u nadien toch verhinderd, geeft u dit dan door, dan kan iemand van de wachtlijst gelukkig gemaakt worden. Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 1, lente 2002 5

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 7