Jan Heil vlak voor zijn overlijden. Nawoord van Elise Heil Mijn vader heeft de eerste twintig jaar van zijn leven in Bloemendaal gewoond, op de Hoge Duin en Daalseweg. Het huis heette 'Blokland' en was vernoemd naar huize Blokland in Noordscheschut bij Hoogeveen, van de familie van zijn moederskant. Deze familie Rahder zat in de hoog veenontginning, waarbij het veen in (turf) blokken gesto ken werd, vandaar de naam. De kaashandel heeft een belangrijke rol gespeeld in het le- 'ven van mijn vader. Nadat hij de HBS in Haarlem had afge rond, is hij in het bedrijf van zijn vader aan de slag gegaan tot ongeveer 1930. De kaaszaak had heel Europa als afzet gebied. Mijn vader kon met veel plezier vertellen over de reizen die hij maakte naar Bordeaux: drie dagen met de boot. Hij ging daar ieder jaar heen tijdens de wijnoogst. De Franse landarbeiders kregen namelijk bij de afrekening onder meer een Edammer kaas. De kaaspakhuizen staan er nog, voor een gedeelte zijn daar nu appartementen in geko men. In het kantoor met pakhuis aan het Donkere Spaarne zit nu Kaarsencentrum Candlelight. In 1932 is mijn vader getrouwd met Maja Hornstra. Voor de Tweede Wereldoorlog zijn Maaike en Philip geboren en na de oorlog ikzelf. Wij woonden in Heemstede, vlakbij het station Heemstede-Aerdenhout. Het buitenleven en de han del zijn belangrijke aspecten geweest in het leven van mijn vader. Na de kaas is hij in de specerij handel terechtgekomen en na de Tweede Wereldoorlog is hij makelaar in cacao geworden. Van de monsterzakjes met peperkorrels en mus kaatnoten heeft de hele familie tot ver in de jaren tachtig nog plezier gehad. Zijn kantoren waren altijd in Amsterdam. Als hij 's avonds naar huis kwam, verheugde hij zich op de frisse lucht. Na het avondeten gingen we heel vaak nog even naar de duinen of naar zee. Nu 'Ons Bloemendaal' dit interview wilde publiceren, ben ik me weer meer gaan verdiepen in de familiegeschiedenis. Ik heb me nooit zo duidelijk gerealiseerd dat ik een afstam meling ben van een welgestelde familie. Mijn vader heeft er De vader van Jan Heil klopt kaas. in de loop van zijn leven aan moeten wennen dat wij niet 'de staat' konden voeren, die er op het Bloemendaalse Kopje heerste. Aan het einde van zijn leven kon hij toch met ple zier terugkijken op een warme jeugd en een goed leven. Hij is op 29 november 1985 op 84-jarige leeftijd overleden. Foto's uit privé-bezit en van het GAB. Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002 15

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 17