het filterslib uit het snelfïl- ter was geloosd. Ook een gebied van 600 meter was licht vervuild, want het ge bruikte filterzand, dat pe riodiek werd ververst, werd daar gestort. En de zender van de Radioge meente Bloemendaal, voor velen onder u verbonden aan de naam van ds. Toornvliet, torende er pal naast. Die zendmast stond eerst bij de kerk op de Vij- verweg in Bloemendaal en verhuisde later naar het ter rein van het waterleidingbedrijf. Een briefje aan de gemeente, waarin ik zonder voorbehoud mijn grote be langstelling kenbaar maakte, en een verzoek aan bevriend architect Mart van Schijndel om eens te komen kij ken, vormden de eerste stappen in een proces van vallen, opstaan en twijfel dat uiteindelijk tien jaar zou duren. Het is goed dat ik me dit toen niet realiseerde! Ik zal hier niet ver der uitwijden over de vele bestuurlij ke en procedurele hobbels en sla dus voor het gemak zeven jaar over! De ramen voor de zitkamer. Situatie en aanpak filterge bouw in 1 999 De gemeente Bloemendaal was intussen eigenaar van het gehele terrein en alle opstallen. De zwaar verontreinigde slibvijver was gesaneerd. Het licht vervuilde terrein moest worden bedekt met een laag schoon zand. Het gemeentebe stuur had opdracht gegeven aan een lokale makelaar om het geheel te taxeren en gesprekken aan te gaan met geïnteres seerde partijen. Ik gaf Mart van Schijndel alvast opdracht om van de schet- stekeningen een voorlopig ontwerp te maken. In de zomer maanden van 1999 verslechterde zijn gezondheid en bood Stephanie Esken, een van zijn oud-studenten uit Düsseldorf, hem de helpende hand. Ook werd advies gevaagd aan bin nenhuisarchitect Marijke van der Wijst en aan tuin- en land schapsarchitect Michael van Gessel. In september 1999 la gen er plattegronden en een maquette klaar. De raadscommissie vroeg intussen in het voorjaar van 1999 om een tweede taxatie van een gespecialiseerde makelaar Staand in het nafilter, kijkend naar het voorfilter. 1992: het voorfilter op kolommen in het nafilter. van buiten de gemeen te. Op 30 september 1999 was de familie Swaak de trotse eigenaar van het filter gebouw op de Hoge Duin en Daalseweg. De raadscommissie was unaniem en zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan. Dat enkele jaren later een landelijk ochtendblad de kwaliteit van dit proces in twijfel trok, was voor alle betrokkenen niet alleen onaangenaam maar dus ook onterecht. Natuurlijk waren we blij en opgelucht over het positieve besluit, maar de vreugde werd volledig overschaduwd door het overlijden op diezelfde dag van Mart van Schijndel. Na een kort ziekbed, pas 54 jaar oud. Voor ons was hij een per soonlijk vriend en een begaafd architect met een markant oeuvre. Besloten werd om het project te voltooien met Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002 27

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 29