Het snelfiltergebouw Op de oude fundering van een eerste filtergebouw uit 1912 werd in 1953 een snelfiltergebouw met reinwaterkelder gebouwd, naar een ontwerp van architect J.H. Kording. Het zuiveringsgebouw kon 280 kubieke meter water per uur zuiveren. Als bewoners van het naastgelegen Rijksmonument villa 'Dunenburg' hebben wij in 1990 reeds te kennen gegeven interesse te hebben in dit gebouw. Er was toen al sprake van, dat de activiteiten van het gebouw op niet al te lange termijn zouden worden gestaakt. In 1996 is het voormalige Waterleidingterrein weer in volle eigendom van de Ge meente Bloemendaal gekomen, waarna een nieuwe bestem ming gevonden moest worden. Om villa 'Dunenburg', gebouwd in 1901 naar een ontwerp van architect J.A.G. van der Steur, weer in zijn volle glorie te laten uitkomen en het opvallende silhouet vanuit het zuiden terug te laten komen, diende het snelfiltergebouw geruimd te worden. De kelders van het filtergebouw waren op een afstand van slechts twee meter van villa 'Dunenburg' gebouwd. Althans, zo hadden wij ons dat voorgesteld, totdat besloten werd het gebouw als bouwkavel met woonbestemming aan te bieden. Even werd er gesproken om het filtergebouw als monument aan te wijzen, waardoor van sloop geen sprake zou kunnen zijn. Met deze wetenschap zijn wij aan de slag gegaan en hebben getracht een eenheid te creëren tussen enerzijds de typische Engelse witgepleisterde villa met bay- windows, vakwerk en 'tile-hanging' en anderzijds het bak stenen industriële gebouw met betonnen daken en trappen, ijzeren kozijnen, machineruimten, filterbakken en grond- kerende muren. De markante villa 'Dunenburg', gebouwd in 1901, is een van de eerste villa's die langs de Hoge Duin en Daalseweg verrezen. De architect J.A.G. van der Steur bouwde, evenals zijn vader A. van der Steur, verschillende vil la's in Bloemendaal, alsmede een gedeelte van het destijds vermaarde Hotel Duin en Daal (thans verbouwd tot woonhuizen). Villa 'Dunenburg' staat op de provinciale monumentenlijst. Pal naast 'Dunenburg' staat dit filtergebouw (1954) dat nu wordt omgebouwd tot guesthouse met inpandig zwembad. Opname 1998 (GAB). Het filtergebouw moest een vriendelijker karakter gaan krijgen en dit zou onder meer gerealiseerd kunnen worden door de enorme 'klimmuren' van de filterruimten te verwijderen. De onderliggende waterbassins zouden een prima basis kunnen vor men voor een inpandig zwembad. De voormalige machinekamer met bordes wordt verbouwd tot woonhuis/guesthouse, in het laboratorium wordt de keuken geprojecteerd en de ondergelegen ruim ten vertegenwoordigen de slaapvertrekken. In janu ari dit jaar is begonnen met de deelsloop en de ver wachting is eind 2002 het project gereed te hebben. Leo en Herma Bohan Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002 31

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 33