De Stand van Zaken Meerenberg Dinsdag 26 maart zijn de laatste zeventig psychiatrische patiënten naar Amsterdam verhuisd en vinden daar onder dak in appartementen in de Akerwateringstraat in Am sterdam Osdorp. Met een korte afscheidsceremonie werd de oude hoofdingang van het terrein met een forse ketting afgesloten. Daarmee werd symbolisch aangegeven dat er nu, na 153 jaar, een einde kwam aan de aanwezigheid van een psychiatrisch ziekenhuis binnen Bloemendaal's ge meentegrenzen. De decennia waarin voor de patiënt de duinstreek heilzamer werd geacht dan het ziekmakende milieu van de grote stad, worden hiermee afgesloten. De terugkeer van de duinen naar de stad beoogt de patiënt uit zijn gestichtbestaan te halen, zijn sociale isolement te door breken, en aan de 'vermaatschappelijking' kansen te bie den. De ervaring heeft geleerd dat dit voor velen inderdaad een verbetering betekent. Maar wel is ook evident dat een vermaatschappelingsbeleid niet eenvoudig te realiseren is en dat niet voor iedereen het stedelijke milieu een heil zaam effect heeft. Velen van hen behoeven immers vanwe ge hun grote kwetsbaarheid op meerdere fronten steun - soms betrekkelijk tijdelijk, maar ook nogal eens zeer lang durig. Hier is het niet de plaats om dit verder uit te diepen, maar dat men voor de gecompliceerdheid van dergelijke ingrijpende en veelomvattende veranderingen in de psy chiatrische hulpverlening ook een kritisch oog heeft, is in ieder geval bemoedigend te noemen. Te waarderen is dan ook dat dit vertrek uit Bloementaal aanleiding gaf tot kriti sche bezinning in de vorm van een conferentie op vrij dag 19 maart, gehouden in het voormalige Pest- en Dolhuys in Haarlem. Museum Meerenberg Niet alleen patiënten en behandelend personeel hebben het landgoed Meerenberg nu verlaten. Ook de aldaar sedert 1973 aanwezige permanente expositie van het historisch bezit van het Provinciaal Ziekenhuis verhuisde naar een andere locatie. Al lang was men doende met het realiseren van een veel bredere museale opzet, waarbij op één locatie de collecties van meerdere psychiatrische ziekenhuizen zijn ondergebracht. Was aanvankelijk de verwachting dat het Museum Meerenberg nog wel enige voorbereidingstijd gegund zou worden, thans is er vrij onverhoeds besloten dat men niet langer over het vertrouwde onderdak, een voormalig koetshuis, kon beschikken. Een overhaast ver trek naar het oude 'Leprozen, Pest- en Dolhuys' in Haar lem, dat dit nieuwe 'museum van de psychiatrie' gaat huisvesten, bleek onontkoombaar. Peter de Natris Lindenheuvel De discussie in de gemeentelijke commissies over de lega lisering van de duinboerderij op het landgoed Lindenheuvel spitst zich toe op een voorstel om de duin boerderij te legaliseren. Het 'wisselgeld' is het inleveren van de aanvraag tot (her) bouw van de koetswoning en de chauffeurswoning door de heer Prins. Al snel wordt duidelijk dat er van deze uitruil geen sprake kan zijn, omdat er volgens het vigerende bestemmingsplan geen koetswoning en geen chauffeurswoning gebouwd mogen worden. Na wikken en wegen wordt er besloten om de legalisering van de duinboerderij op de agenda van de gemeenteraad van 28 februari 2002 te zetten, met een advies om de duinboerderij te amoveren. Op 28 februari 2002 staat het punt als 5a op de agenda. Daar het sinds kort mogelijk is om tijdens de gemeenteraad de stem van de burger te laten horen, wordt hiervan ge bruikgemaakt. Mevrouw van Eeghen, namens de Stichting Ons Bloemendaal, de heer Van Bakel, namens de Stichting Duinbehoud en de heer Gulickx, namens de Vereniging Natuurbehoud Lindenheuvel zijn van mening dat de bouw van de duinboerderij het begin is van de verkaveling van het landgoed Lindenheuvel. Het bestemmingsplan laat geen bebouwing toe, alleen het oude landhuis Lindenheuvel mag herbouwd worden. Ook melden zij dat er meerdere activiteiten op het landgoed plaatsvinden, zoals de verlich ting en de bestrating, die de kwaliteit van het landgoed niet ten goede komen. De start van nieuwe plannen, onderhoud en visie op het landgoed Lindenheuvel door bureau RBOI, dient ook door inspraak bijgestuurd te worden. De ge noemde organisaties kunnen zich niet vinden in het plan. Na een zeer levendige discussie in de gemeenteraad, waar bij een initiatief-voorstel namens de fracties van Groen Links en Liberaal Bloemendaal centraal staat om het college opdracht te geven tot onverkort handhaving van de aange zegde bestuursdwang, stemt de raad in met het voorstel. 32 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 34