2 5 Jaar Ons Bloemendaal Inhoud Pag. 4 Oproep inventarisatie boerderijen Pag. 4 Yan de redactie Pag. 5 Jaarvergadering in beeld gebracht, fotograaf Frans Wetting Pag. 6 Open brief van Ons Bloemendaal Pag. 7 Herinneringen van Jan Heil, Joan Jalink Pag. 16 Een avontuurlijke achtertuin, Loes de Yita Pag. 20 Tijdreis, Lennaert Nijgh Pag. 22 Hekken in Bloemendaal, Jet Slagter Pag. 24 Restauratie van een filtergebouw, Harry Swaak en Joan Jalink Pag. 3 1 Het snelfiltergebouw, Leo en Hernia Bohan Pag. 32 Stand van Zaken, Peter de Natris en Christ Gulickx Pag. 34 Landschap van Ruisdael nu, Rob van Aerschot Pag. 36 Reactie oproep - mededeling Pag. 38 Colofon Aanbieding voor onze donateurs: 'Het landschap is geen stilleven' Naar aanleiding van de grote tentoonstelling over Jacob van Ruisdael 'Grandioze Landschappen' (27 april tot en met 18 augustus 2002) in het Frans Halsmuseum, publiceren Staatsbosbeheer (de beheerder van het landgoed Elswout) en het Frans Halsmuseum het boekje 'Het landschap is geen stilleven'. Hierin wordt de vraag beantwoord 'wat kunnen wij van daag de dag rond Haarlem nog zien van het landschap dat Ruisdael en zijn tijdgenoten zo inspireerde?' Het boekje vertelt de ontwikkelingsgeschiedenis van dit landschap met de nadruk op de wisselwerking tussen mens en landschap. Enerzijds is dit het verhaal over de mensen die in de 1 7de eeuw het landschap vormden: de blekers, de brouwers, de boeren en de stichters van de buitenplaatsen. En daarnaast legt het boekje verbanden tussen de 1 7de eeuw en nu. In ruim drie eeuwen is er veel veranderd. De verhouding tussen stad en land is anders en dat wordt duidelijk in de manier waarop de mens het landschap van nu vorm geeft. De groei van de stedelijke bebouwing is daar een voorbeeld van, net zoals het natuurbeheer in de duinen. Bij het boekje behoort een fietsroute (kaart met toelichting). Deze route verbindt de mooiste plekken rond Haarlem en biedt de gelegenheid om zelf te ervaren hoe fascinerend en uniek het verleden in het heden voortbestaat. Het 40 pagina's tellende boekje is rijk geïllustreerd en geschreven voor een brede publieksgroep. Kaart met fietsroute en toelichting is bijgevoegd. Donateurs van de Stichting Ons Bloemendaal kunnen het boekje met korting kopen bij de balie van het Frans Hals museum, Groot Heiligland 62 te Haarlem, tegen inlevering van de reductiebon op het bijgaande inlegvel. Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002 3

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 5