m Begraven in Bloemendaal Enkele feiten en achtergronden Overveen, Algemene begraafplaats In vroeger eeuwen lag het zwaartepunt van onze gemeente in Overveen. Dit dorp telde de meeste inwoners en ook de bestuurlijke voorzieningen waren hier geconcentreerd. Het centrum lag bij de bebouwing aan de Zijlweg en de krui sing met de Bloemendaalseweg. Hier waren de neringdoen den gevestigd, er was een wees- of kindertehuis en een dorpsschool. Het Klokhuis was een openbaar gebouw dat Situatietekening (Vrijland 1975). diende als klokkentoren, onder meer om mensen bij brand of andere ongevallen te waarschuwen; het had een uurwerk en het herbergde een kleine gevangenis. Voorts stond hier de herberg De Swaen, waar schout en schepenen ruimte huur den, onder meer voor rechtszittingen - reden waarom het later Het Rechthuis werd genoemd. Ongeveer op de plek van Het Klokhuis werd later, in 1846, een raadhuis gebouwd; J.D. Zocher was hiervan de architect. Iets ten zuiden daarvan lag de dorpsschool. Ook was hier, ongeveer waar nu het par keerterrein van hotel Roozendaal is, een kerkhof dat al in het Caert Boeck van Adriaen Ockersz uit 1599 is afgebeeld. Door de aanleg van begraafplaatsen in Vogelenzang in 1817, bij de Katholieke Kerk van Overveen in 1851 en omstreeks dezelfde tijd bij het gesticht Meer en Berg, werden er op de Overveense Algemene begraafplaats, en overigens ook bij de N.H. kerk van Bloemendaal, steeds minder lijken bezorgd. Na zoveel jaren voor een wijde omgeving van grote betekenis te zijn ge weest, moest de begraafplaats in 1919 worden ge sloten; ruiming geschiedde in 1937. In die tijd ook werd het doodgravershuisje, dat vlak bij de weg stond, naar achteren verplaatst om ruimte te schep pen. Na de ruiming heeft men plaatselijk een opgra ving verricht in een poging de fundamenten van de oude Quirinuskapel te vinden. Men vond wel restan ten van funderingen, doch deze bleken te jong: in documenten uit de achtste eeuw wordt de Quirinus kapel al genoemd. De Algemene begraafplaats te Overveen. Opname 21 Juni 1927 (GAB). Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 13

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 13