De geschiedenis van deze begraafplaats begon toen de Algemene begraafplaats te Overveen werd geruimd. Op dat ogenblik stonden de ver wanten van de daar begraven overledenen voor de keus of er geruimd ging worden, of herbe graven op de nieuwe begraafplaats. Voor het herbegraven moest betaald worden en velen zagen er om die reden van af. Een wonderlijke tussenoplossing vond de Overveense familie Faase die de oude grafstenen een plaats gaf in hun eigen tuin. In het 'oude' gedeelte van de begraafplaats aan de Bergweg, treft men oude grafkelders en grafstenen aan die zijn overgebracht uit Overveen. De grafkelder van de familie van Tuyll van Serooskerken is een opvallend voorbeeld. De families Borski, Van der Vliet, Luden, Bijleveld en Burdet hadden recht op een apart stuk terrein. Het heuvelachtige gedeelte waar uit sluitend hun familieleden lig gen, treft men aan als men de eerste weg rechtsaf slaat aan de rechterhand. Elders onder de ruisende bomen van deze be graafplaats ligt het graf van dr. Jac. P. Thijsse, overleden op 8 januari 1945, van de politicus Barend Biesheuvel en van de De grafkelder van de familie van Tuyll van Serooskerken, die naar de begraafplaats aan de Bergweg is Bloemendaalse weldoenster overgebracht toen de Algemene begraafplaats te Overveen werd geruimd. Mej. C.A. Van Wickevoort Bloemendaal, Algemene begraafplaats Bergweg 60 In 1911zo lezen we in een voetnoot bij Overmeer, werden in de gemeenteraadszitting van Bloemendaal van 5 oktober 'onder dankbetuiging twee geschenken aanvaard van me vrouw Van der Vliet-Borski, nl. 10 aren duingrond ten z.w. der Israëlitische begraafplaats aan den Tetterodeweg, tot het bouwen van een ziekenbarak en 33/4hect. a fl. 1.- aan den Bergweg (voorbij Caprera bij Meerenberg) om daarop een algemeene begraafplaats aan de leggen. De schenkster be hield een gedeelte voor zich zelve ter beschikking voor graf kelders of graven voor haar en hare familie'. In 1915 ontwierp de bekende Nederlandse tuinarchitect L.A. Springer (1855-1940) deze begraafplaats, waarvoor ken merkend is de geaccidenteerde aanleg in landschappelijke stijl met slingerende paden en oude bomen. Ook hijzelf vond hier zijn laatste rustplaats. De eerste opdracht die door de gemeente Bloemendaal werd verstrekt aan het hier zo bekend geworden architectenduo Mulder Van Asdonk had betrekking op deze begraafplaats. Het betrof het ontwerpen van een conciërgewoning, een mortuarium en een aula. Deze bouwwerken in de toen in zwang zijnde neoclassicisti sche stijl alsmede een familiegraf lijken in aanmerking te komen voor plaatsing op een monumentenlijst, maar dit geldt ook voor de begraafplaats als ge heel. 24 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 24