ming genoemd), een observatiehuis voor meisjes dat in middels plaats heeft gemaakt voor Springerhof - een villa wijkje. Aan de Dennenlaan verschenen onder meer het St. Jozefinternaat (een kindertehuis)de Theresiaschool (lager onderwijs voor meisjes), een parochiekerk (de Sacraments kerk) en ook kon hier de R.K. begraafplaats Sint Adelbertus Kerkhof worden aangelegd. Het kindertehuis is jaren gele den gesloopt en maakte plaats voor de bouw van een kloos ter (Dennenheuvel) en een verzorgingshuis (Huize Euphra sia) Aldus trachtte men in eerste instantie een adequate oplossing te vinden voor de stijgende behoeften van de stil aan vergrijzende populatie van deze religieuze congregatie, inbegrepen degenen die in de kinderbeschermingsvoor zieningen elders (Almelo, Leiderdorp, Someren en Velp) werkzaam waren. Sinds lang geleden beschikt men aan de Dennenweg ook over een eigen begraafplaats, het hier als 'Euphrasia' aangeduide kerkhof. Kerkhof Euphrasia is niet toegankelijk. De Adelbertuskapel Een prominente plaats neemt de kapel in die al eerder door dr. C. Verberne in dit tijdschrift onder de aandacht werd ge bracht (1981). Deze, in 1924 ingezegende, kapel werd ge bouwd naar een ontwerp van architect Dom. Paul BeUot, een uit Frankrijk afkomstige, Benedictijner monnik uit de St. Paulus Abdij te Oosterhout. De uitwerking van het ont werp en de begeleiding van de bouw werden verzorgd door architect S.B. van Santé uit Zaandam (zwager van de Bloe- mendaalse pastoor Willigenborg)De kapel was tot 1988 in gebruik ten behoeve van begrafenissen op het kerkhof. In de kapel werd voorafgaand aan een begrafenis de absoute gebeden (gebed bij de uitvaart, vóór de overledene de kerk verlaat). Tot in de jaren zestig werd éénmaal in de maand in deze kapel een H. Mis opgedragen voor op het kerkhof begraven overledenen. Sinds 1988 is de kapel in gebruik als stiltecentrum Poustinia (open op do. van 16.30-17.30 uur, za. en zo. van 8.30-9.30 uur). Het uit baksteen in kruisverband gemetselde gebouw is opgetrokken op een achthoekig grondvlak met een door steunberen gedragen achtzijdig puntdak met zadeldaken boven het entree en de (voormalige) sacristie en lessenaar daken boven de overige zes vlakken. De daken zijn gedekt met dakpannen in verschillende kleu ren met een motief dat een duif met uitslaande vleugels voorstelt. Het entreeportaal is gesitueerd aan de kant van de begraafplaats: de kapel staat dus feitelijk met de achterzijde de straat toege wend. De voormalige sacristie heeft aan de straatzijde een afzonderlijke ingang. Boven deze ingang ver heft zich vanuit de gevel de klokkentoren met een luidklok. De steunberen worden boven de gootlijst beëindigd met gemetselde pina kels met een kop van hardsteen. Opvallend is het fraai uitgevoer de, horizontale fries met zwart gekleurde en ge le baksteen. De glas-in-loodra- men in de gevels zijn gemaakt naar De Adelbertuskapel. Het grafbeeldje op het graf van echtpaar Mari Andriessen is door de beeldhouwer zelf gemaakt (foto F. van Eeghen). Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 27

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 27