ken wij u de in uw bezit zijnde sleutels van het kerkhof aan de Tetterodeweg te Overveen ten behoeve van de burge meester der gemeente Bloemendaal, de heer Zigeler, af te geven aan onze vertegenwoordiger, de heer J.G. Boeree, Gierstraat 61 te Haarlem, Inmiddels tekenen zij met hoog achting... handtekening onleesbaar. Naar aanleiding van deze brief heeft mijn vader onmiddel lijk contact opgenomen met genoemde Zigeler om met hem een afspraak te maken voor een gesprek met betrekking tot deze aangelegenheid. Toen Boeree, voornoemd, gekleed in NSB-uniform de dag na ontvangst van de brief de sleutels kwam opeisen, heeft mijn vader aan die eis niet voldaan, en hem meegedeeld dat hij een afspraak had met Zigeler. Het onderhoud met laatstgenoemde dat met grote spanning tegemoet gezien werd, liep wonderwel goed af. Zigeler stel de geen prijs op de sleutels van het Joodse Kerkhof en mijn vader mocht de sleutels behouden. Ik herinner mij de spanning nog in mijn ouderlijk huis toen in het begin van de oorlogsjaren er nog iemand begraven zou worden. Bang voor ingrijpen van Duitsers heeft vader deze op afstand gevolgd en was hij blij dat de plechtigheid zonder incident verliep. In de hongerwinter '44'-45, toen geen normale brandstof verkrijgbaar was, zijn er een aantal eikenboompjes uit het links-gelegen bosje op de begraafplaats gezaagd om aan brandstof te komen, mede ten behoeve van joodse onder duikers. Na de oorlog heeft mijn vader, die in mei 1966 op 84-jarige leeftijd is overleden, de belangen van de begraafplaats belan geloos behartigd. In september '68 zijn de sleutels, in overleg met het kerkbestuur der Nederlands-Israëlitische Hoofdsyna goge te Amsterdam, overgedragen aan de heer J.F. Kroon, bloemist te Overveen, Oranje Nassaulaan 6. Nog na het over lijden van mijn moeder, in 1970, ontving ik van genoemd kerkbestuur een sympathieke reactie bij schrijven van 29 mei 1970, waaraan ik het volgende ontleen: 'We betuigen u onze welgemeende deelneming in verband met het overlijden van uw moeder. We zullen altijd een aangename herinnering houden aan de diensten die uw ouders ons hebben bewezen ten behoeve van onze begraafplaats in Overveen. Tot zover mijn bevindingen die ik gaarne hierbij doorgeef. In aansluiting hierop lijkt het me wel aardig om in herinne ring te brengen, dat in het boek 'versteend verleden - de Joodse begraafplaats te Overveen' van Jaap Meyer en Jet Slagter, op bladzijde 78 onder meer vermeld is, dat me vrouw Visser-Wertheim op 20 maart 1944 te Westerbork is overleden en aldaar gecremeerd op 24 maart 1944, waarna de urn met de as op de Joodse begraafplaats in Overveen is bijgezet in maart '44, naast het graf van dochter en man. Over de bijzetting is het de schrijvers niet gelukt enig exact gegeven te verkrijgen. Ter zake heb ik mevrouw Slagter in april 1984 na enig nadenken telefonisch het volgende kunnen meedelen: op een dag, eind maart '44, heeft de politie Bloemendaal de sleutels van de begraafplaats gevraagd omdat op het politie bureau een begrafenisondernemer was aangekomen met een urn, die bijgezet diende te worden op genoemde be graafplaats. Na familieberaad, het was immers een spannen de tijd met betrekking tot het verzorgen van de onderdui kers op adres Korte Zijlweg 29, en de spanning aangaande het beheer van de begraafplaats, heb ik namens mijn vader de sleutel bezorgd op het politiebureau, overhandigd aan een vertrouwde politieagent, die mij de raad gaf er verder buiten te blijven. Hij beloofde de sleutels na de bijzetting onmiddellijk te zullen afgeven op Korte Zijlweg 29. In de wachtkamer van het bureau zaten twee in het zwart geklede heren die de politie zou begeleiden. De sleutels werden niet direct teruggebracht. Ik heb deze, ik meen na enkele dagen, opgehaald bij het bureau. De sleutels werden mij toen, eerst na enige aandrang mijnerzijds, overhandigd door inspecteur Lips. Hij vertelde dat hij de heren van de begrafenisonder neming 's middags naar de begraafplaats had vergezeld nadat zij in Roozendaal een hapje gegeten hadden. En dat de bijzetting keurig was verlopen."... Joodse bidvrouw in de rouwkamer (foto Museum Meerenberg). 32 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 32