die jaren tot andere namen voor die weg, te weten Mr. H. Enschedéweg (1913), Van Vollenhovenlaan (1914) en Van Haemstedelaan (1914). De Ligger van Wegen en Paden van Bloemendaal uit 1908 geeft aan, dat de Doodweg in Aer- denhout toen begon in de Duin- lustlaan bij Koningshof en door liep naar het zuiden tot aan de Boeken- rodeweg. Op kaarten en plattegron den uit die tijd zien we dat deel van de Doodweg met die naam aange duid. Hoe deze weg verder naar het zuiden aansloot op de Tweede Doodweg in Vogelenzang is niet duidelijk terug te vinden. Richting noord, op weg naar de begraaf plaats in Overveen, zal men vanaf Koningshof de Duinlustweg verder hebben gevolgd. In de Ligger van 1908 heeft die weg echter niet (meer) de naam Doodweg. In 1820 is er een rooms-katholiek kerkhof aan de Graaf Florislaan in Vogelenzang in gebruik genomen. Voor het begraven van de R.K. doden uit die omgeving was de lange weg naar het noorden daarna niet meer nodig. Van dat kerkhof werd ook gebruikgemaakt voor de R.K. doden uit de buurtschap De Tol in Hillegom en zelfs voor die uit Bennebroek. Het noordelijk deel van Hillegom en het dorp Bennebroek behoorden in die tijd namelijk tot de R.K. statie Vogelenzang (sinds 1857 parochie). Dit zal de aanleiding geweest zijn, dat de weg van de Haarlemmerstraat bij De Tol, langs Den Weeligenberg, naar de Margrietenlaan, lange tijd Doodweg genoemd is. De huidige officiële naam is Nieuwe weg, maar veelal wordt ook thans nog de naam Doodweg gebruikt. Bennebroek De door het Provinciaal bestuur gevraagde Ligger van Wegen en Paden is door Bennebroek in 1905 ingediend. In deze Ligger worden geen paden vermeld. Het gemeentebe stuur heeft alleen de wat grotere doorgaande wegen be schreven. De naam Doodweg komen we daarbij niet tegen. In de volksmond is het zogenoemde Quadelaantje, een pad dat liep van de Rijksstraatweg in de richting van Vogelen zang, geruime tijd wel als Doodweg aangeduid. Zolang er in Bennebroek nog geen eigen R.K. begraafplaats was, dus tot omstreeks 1900, vonden de katholieke doden, voor zo ver niet begraven rond de Hervormde Kerk in Bennebroek, Tweede Doodweg vanaf de Margrietenlaan (GAB). hun laatste rustplaats in Vogelenzang of, langer geleden, in Berkenrode of Overveen. De begraafplaats aan de Graaf Florislaan is in gebruik geweest tot 1899. In dat jaar kwam de begraafplaats naast de kerk aan de Kerklaan gereed. Heemstede Een kaart van F.J. Nautz uit 1836 laat zien dat er ook in Heemstede een Doodweg was. Het begin was bij de Heren weg, iets ten noorden van de Manpadslaan. Al slingerend kwam hij tenslotte uit op het Wilhelminaplein. Volgens de Ligger van Wegen en Paden uit 1908 was die Doodweg toen een puinweg (ook de benaming sintelweg komen we tegen) van variëren de breedte. Men noemde deze Dood weg later ook wel Berglaan. Beide na men werden door elkaar gebruikt. Het laatste deel van de Berglaan in de richting van het Kerkplein was (en is nog altijd) de Voorweg. Het moet zo geweest zijn, dat deze Doodweg gebruikt is voor het vervoer van doden naar het kerkhof rond de Her vormde kerk op het Wilhelminaplein. De Doodweg liep grotendeels door wat wij nu kennen als het Park Groenen- daal. Het is moeilijk te zeggen of er in het park nog paden zijn aan te wijzen die onderdeel van de Doodweg geweest zijn. waa.t; Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 35

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 35