Het Kerkpad (foto M. Verkaik). Er was in Vogelenzang indertijd een tweede kerkpad. Dit pad liep van de overzet (nu Centenbrug) over de Leidse trekvaart in zuidwestelijke richting naar de kerk. Onderweg werd de Bekslaan overgestoken. Op de eerdergenoemde kaart van F.J. Nautz uit 1836 is dit pad duidelijk aangege ven. Door zandafgravingen en door het in cultuur brengen van de grond voor bloembollenteelt is er van dit pad bijna niets meer over. Van bedoeld pad maakten in het bijzonder gebruik de men sen uit Bennebroek, die via het zwarte pad (nu Zwarteweg geheten) naar het voetveer bij het Bennebroeker huisje lie pen om naar de kerk in Vogelenzang te gaan. Zo lang de Centenbrug over de Leidse vaart er nog niet was, moest men daar overvaren. Op dat punt was ook een vaste aanleg plaats voor de trekschuit van Haarlem naar Leiden. In de andere dorpen van Bloemendaal zijn geen wegen of paden bekend, die thans nog of in vroeger tijden als kerk pad werden gebruikt en ook zo werden aangeduid. Evenmin kennen we zodanige paden in Bennebroek en Heemstede. Maarten Verkaik N.B. Bronnen voor de tekst van dit artikel zijn onder meer: "Bennebroek, beeld van een dorpsgemeenschap" van Mr. J.W. Groesbeek (1982) en "Bloemendaal, lanen en wegen" van Mej. A.M.G. Nierhoff (1963). Kerkpaden Alleen in Vogelenzang is nog een pad, dat officieel Kerkpad heet. Dit pad loopt van de Tweede Doodweg (we zien daar langs de weg nog een naambordje met de aanduiding Kerk pad) naar de R.K. kerk. Aan beide einden van het pad is een klaphekje voor voetgangers. Het pad loopt door een weiland. Voor het over steken van een sloot in dat wei land dient een bruggetje (een loopplank) met leuning. In het verleden liep dit pad rond het kerkhof door tot aan de Vogelenzang- seweg. In 1828 besloot het gemeentebestuur van Bloemen daal dit laatste deel van het pad de naam Kerklaan te geven. 25 Jaar Ons Bloemenda/ 36 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 36