Een bijzonder erfstuk "This cigar box has become our most treasured family heir loom", aldus Douglas Duane Templeman, Ameri kaans staatsburger, thans wonende in de staat Arizona. Hij is sinds kort gepensioneerd en nu druk bezig zijn Nederlandse 'roots' op te spo ren. Volgens de inscriptie in de binnenzijde van de afgebeelde zilveren sigarendoos kreeg zijn bet overgrootvader Antonie Tempelman (1835- 1882) deze doos op 9 september 1879 van zijn werkgever Jhr.Mr. Rudolf Alexander Edmond Barnaart (1830-1897) te Vogelenzang voor 25 jaren dienst als jager op Huis te Vogelenzang. De vermogende en doopsgezinde familie Barnaart bewoon de sinds 1807 het riante buiten, in de winter betrokken zij het grachtenhuis aan de Nieuwe Gracht 7 te Haarlem. - JV' R.A.E. BARNAART §L' Tlï M I'KLM AN t/ffsfr *2&JU ,".fM a/j r/j; - m In het bevolkingsregister van Bloemendag! stond Tempel man ingeschreven als 'Jachtopziender en Onbezoldigd Rijksveldwachter'Als veldwachter assisteerde hij door zijn beroep de locale politie, alhoewel jagen op het landgoed met de familie bovenaan stond. De omstandigheden waren zo'n honderdvijftig jaar geleden wel even anders dan tegen woordig. De armoede vierde hoogtij in den lande en in de gemeente Bloemendaal was het niet anders. Diefstal en dronkenschap waren schering en inslag. Tempelman heeft helaas niet lang van zijn sigarendoos gebruikgemaakt; op merkwaardige wijze overleed hij drie jaar later, 48 jaar oud. Volgens familie-overlevering zou het geen natuurlijke dood geweest zijn en bij nader onderzoek in het gemeentearchief bleek dit juist te zijn. Zo verzond de burgemeester op 4 februari 1882 een brief aan de Officier van Justitie te Haarlem met de mededeling "dat de persoon van Antonie Tempelman zich hedenmorgen door middel van een geweerschot van het leven heeft beroofd". De sigarendoos belandde daarna als erfstuk bij zijn oudste zoon Lucas die zich in Hillegom had gevestigd. Nadat Lucas weduwnaar was geworden vertrok hij in 1920 naar Ameri- De zilveren sigarendoos die Antonie Tempelman kreeg op 9 september 1879 van zijn werkgever Jhr. R.A.E. Barnaart voor 25 jaren dienst als jager op Huis te Vogelenzang. ka om zich bij de volgende erfgenaam, zijn zoon Antonie, te voegen, die reeds in 1913 geëmigreerd was. In Amerika werd de spelling van de naam Tempelman ver anderd in Templeman en werd de volgende erfgenaam in 1918 John gedoopt. Dan volgt de huidige bezitter van de doos, Douglas D. Templeman, die binnenkort de doos over zal dragen aan zijn gelijknamige zoon. En dan is het de be doeling dat laatstgenoemde Templeman te zijner tijd het 'most treasured family heirloom' weer zal overdragen aan zijn in 1991 geboren zoon Anthony Roland. E.H. Joosten 7 W. Post Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 39

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 39