Van de redactie Dit derde nummer van ons lustrumjaar staat geheel in het teken van Begraven. Dienovereenkomstig is het programma van de beide Monumentendagen op 14 en 15 september uitgebreid met een bezoek aan de Joodse Begraafplaats te Overveen. Dit is de eerste keer dat deze begraafplaats voor iedereen te bezoeken is, let wel: op de zondag (zaterdag gesloten!). In het artikel Joodse Begraafplaatsen beschrijven onze secretaris Joan Patijn en Jet Slagter de tradities en rituelen die samenhangen met joodse begraafplaatsen. De inhoud van dit nummer spreekt verder vanzelf. In het hoofdartikel Begraven in Bloemendaal heeft Peter de Natris een schat van wetenswaardigheden omtrent alle begraafplaatsen in de gemeente Bloemendaal samengebracht, uitgebreid en aan gevuld door Florentine van Eeghen. Omdat de titel niet alleen actief maar ook passief uitgelegd kan worden, wordt er hier en daar een bijzondere overledene uitgelicht in een kort artikeltje of levensbeschrijving. De symboliek van grafmonumenten is het onderwerp van Margreeth Pop-Jansen en over de historische Doodwegen in onze gemeente schrijft Maarten Yerkaik. Ook in de Herinneringen - fragmenten van banden door Joan Jalink uitgewerkt - staat de beleving van begraven en begrafe nissen centraal. Onze dank gaat uit naar huisfotograaf Frans Wetting die reeds vorig jaar begon met het fotograferen van de Bloemendaalse begraafplaatsen en daarbij steeds wist te voorkomen dat de namen van overledenen in beeld werden gebracht. Onze gebruikelijke rubriek De Stand van Zaken slaan wij deze keer over. Er is helaas weinig nieuws te melden. De radiostilte benauwt ons voornamelijk waar het de illegale bouw op landgoed Lindenheuvel betreft, temeer daar de gemeenteraad toch het kloeke besluit heeft genomen de illegale bouw te doen verwijderen. In het volgende nummer zullen wij aan De Stand van Zaken de bouwplannen bij het Halve Maantje toevoegen, aangezien dit de eerste keer is dat men zal bouwen in dit onlangs als beschermd dorpsgezicht aangewezen en zeer kwetsbare gebied. Reactie - oproep - mededeling is een drukke rubriek die ons niet vol genoeg kan zijn. Wij danken u voor uw reacties. Joan Jalink, Peter de Natris en Florentine van Eeghen IM a j a a r sexcu r si e Sleutelbosje Tegenover psychiatrisch ziekenhuis Meerenberg ligt tussen de bebouwing het verstopte en geheimzinnige Sleutelbosje. Vanouds mochten alleen de doktoren hier wandelen, vandaar de naam Sleutelbosje. Het bosje is een oud relict van de strandwalduintjes waarmee de strandwallen in vroegere tijden waren getooid. Het is nog bezit van de provincie Noord- Holland en heeft een hoge natuurwaarde. Paddestoelen zijn er in het najaar zeker te vinden. Exclusief voor onze dona teurs zal Eric van Bakel een natuurwandeling met ons maken op zondag 29 september, aanvang 15.00 uur. Hij zal u ook op de hoogte brengen van de nieuwe ontwikkelingen omtrent Meerenberg. Verzamelen aan de Brederodelaan bij de oude hoofdingang van Meerenberg/Provinciaal Ziekenhuis ter hoogte van de kerk. Deelname gratis. Graag aanmelden bij de voicemail van Joan Patijn op tel. 527 01 90. Er kunnen dertig mensen mee en er komt een herkansing. Spreekt u dus vooral uw telefoonnummer in. 4 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 4