Een historische wandeling door het Bispinckpark Peter de Natris en Wim Post Wie nog maar enkele decennia terug voor het laatst de St. Joseph- school bezocht, als leerling of als oud-leerling, zal het thans opvallen hoe zeer dit stukje Bloemendaal is veranderd. Zelfs wat men zich als nieuwbouw herinnert, kan ondertussen al weer voor iets anders hebben plaatsgemaakt. Vanuit de doelstelling van 'Ons Bloemendaal' (het behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur in onze ge meente) ligt het voor de hand om aan ontwikkelingen met zo'n sterk effect op het aanzien van Bloemendaal aandacht te geven. En een over zicht van de bebouwingsgeschiedenis kan de reünist die het Bispinck park bezoekt helpen zich te oriënteren. In de 16de eeuw waren de blekerijen in deze gemeente een zeer belangrijke bron van bestaan, maar na hun bloeiperio de raakten ze op hun retour. Omstreeks 1800 waren er nog maar een paar blekerijen overgebleven. De andere hadden een nieuwe bestemming gekregen en waren veranderd in weilanden, bollenvelden of tuinderijen. Ook werden ze wel door hofsteden vervangen. Zo kwamen bijvoorbeeld Hartenlust, Saxenburg en Wildhoef tot ontwikkeling. Maar deze buitenplaatsen hadden evenmin het eeuwige leven. Met de komst, rond 1900, van treinen, trams en bussen ver anderde Bloemendaal in een forensengemeente. Ontwikkelingsmaatschappijen kochten grote delen van de vaak zeer uitgebreide landgoederen op en bouwden er vil la's en woningen. Een gevolg hiervan was dat deze gemeen te veel van zijn landelijke karakter kwijtraakte. Ten tijde van de aanleg van het Kinheimpark. Van links boven naar midden beneden: de Bloemendaalseweg met nog net zichtbaar Bloemoord (nog met theekoe pel) en het dak van Sparrenheuvel. Rechts daarvan, tussen het geboomte, de oranjerie. Rechts op de voorgrond de stoomwasserij van Bijvoet. Daar achter de garenfabriek van Bispinck Kundert waar naast de fabrieksschoorsteen het koetshuis is te bespeuren. In het midden, van links naar rechts: de dr. Dirk Bakkerlaan en de kruising met de Ign. Bispincklaan, de Hartenlustschool en de spoorlijn Haarlem-Uitgeest (opname omstreeks 1924, KLM Atrocarto, Rijksarchief Noord-Holland). 10 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 12