Het Bispinckpark anno 2003, gezien vanaf de Bloemendaalsevveg. heeft onder meer een ontmoetingsruimte. Van meet af aan werd Annet Min betrokken bij het ontwerp van enkele grote ramen achter het altaar, bij de entree en in de bovenrand van de zijgevels. Haar inspiratiebron vormde het mysterie van de H. Drie-Eenheid waaraan ze met licht en abstracte belijningen heeft vormgegeven. De ramen zijn uit gevoerd in frisailletechniek waarbij gekleurd geblazen glas- in-lood wordt gevat, en vervaardigd op het Haarlemse Atelier Bogtman. Aan de kant van de vijver aan de Bloemendaalseweg staat een klokkenstoel. Hierin hangen drie van de vier klokken van de oude kerk. Er zijn trouwens nog enkele andere ele menten behouden als herinnering, zoals het tabernakel, een groot houten Noord-Frans Mariabeeld (ca. 300 jaar oud), een uit België afkomstig beeld van St. Joseph (ruim twee eeuwen oud) en een icoon dat de Heilige Drie-Eenheid voorstelt, in de 14de eeuw door de Russische monnik Andrej Roebij ev gemaakt. De bouw van kerk, bibliotheek en appartementen door Ne- lis b.v. startte in de zomer van 1990. De kerk werd in de cember 1991 officieel in gebruik genomen. Project Van Loon Omdat het Bispinckpark, dichtbij allerlei voorzieningen, voor oudere Bloemendalers een uitstekende woonlocatie is, trachtte men aanvankelijk hier een voorzieningencentrum voor gezondheids- en maatschappelijke zorg in te passen. Daarna kwam het plan om dit te realiseren op de plaats van de voormalige broodfabriek van Francken, later garage Van Loon, in de scherpe bocht van de Korte Klever laan naar de Bloemendaalse weg. De bovenste etage werd bestemd voor een audio-vi- sueel bedrijf. Het ontwerp van architect Heringa, in opdracht van de stichting Gezondheidscen trum Bloemendaal, leek zich goed in te voegen tussen de bestaande hogere bebouwing richting De Rusthoek en het lagere Reformhuis richting Kleverlaan. Dit plan is echter niet in uitvoering genomen. De aanpak van dit complex bleef beperkt tot aanpassin gen en verbouwingen. Verzorgingshuis De Rijp Aan de Bloemendaalseweg is ook aan de overzijde van het Bispinckpark in de loop der jaren het een en ander veran derd. In de 18de eeuw lag hier een buitenplaats 'De Rijp', met waterpartijen, hagen van geschoren groen en een zoge noemde Chinese koepel op een duintop. Tot de Tweede Wereldoorlog werd het particulier bewoond, als laatste door de familie Stoop. In 1960 maakte het plaats voor een verzorgingshuis, waarbij wel de ijskelder aan de Mollaan en de theekoepel aan de Bloemendaalseweg, beide rijksmonumenten, behouden ble ven. Het door het architectenbureau Berghoef en Klarenbeek ontworpen verzorgingshuis, met als annex een aantal 'aan leunwoningen' kon in 1965 worden betrokken. Maar gaandeweg stegen de aan dit type voorzieningen ge stelde kwaliteitseisen, onder meer de eisen die betrekking hebben op de woonruimte waarover de bewoner moet kun nen beschikken. Nieuwbouw en enige reductie in het aantal bewoners werd noodzakelijk. Het hoofdgebouw met thans 105 appartementen en ook een dependance van de Janskli- niek kon eind 1993 worden betrokken. Een vernieuwing van de aanleunwoningen, buiten de laatstgenoemde opera tie gebleven, ligt in het verschiet. Een terugblik Bij de ter visielegging in 1989 van het Centrumplan Bloe mendaal ontstond er enige beroering. Ook Ons Bloemen daal stelde zich kritisch op. Die kritiek, zie het verslag van 16 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 18