te schrijven aan de zoon van de directeur van Publieke Werken, Cees de Jong (red. zie zijn biografie in dit num mer). En de omgeving van het drukbezochte Kopje met zijn uitkijktoren zou op mooie zomerdagen zorgdragen voor een extra attractie. Materialen Er was veel kritiek op het feit dat men in deze tijd, waarin de Wederopbouw in Nederland van start ging, schaarse bouwmaterialen aanwendde voor de bouw van een open luchttheater. De vraag rees of deze materialen wel bij de woningbouw konden worden gemist. De gemeente Bloemendaal ontkende materiaalverspilling en verkeerde doeleinden, omdat bij de bouw van het amfitheater niet alleen het materiaalverbruik tot een minimum beperkt bleef, maar Bloemendaal door een van boven af opgelegd maximum bouwvolume toch geen extra woningen kon neerzetten. Men zou voor de bouw niet veel materiaal nodig hebben, hoofdzakelijk beton. Omdat geen enkele extra toe wijzing van bouwmaterialen mogelijk was - die waren gerantsoeneerd en op de bon en daarom vroeg men ook geen rijksgoedkeuring aan - nam men voor de bouw van de tunnel en die van de gebouwtjes een proef met puinbeton in plaats van grindbeton. Maar bovenal woog de culturele taak van een openluchttheater voor het gemeentebestuur zwaar. Als try-out werd door ing. Bos, één van de ontwerpers, een gedeelte van een tribunevlak op ware grootte op de zolder van een autogarage van publieke werken uitgemeten en door timmerlieden in elkaar gezet. Omdat op de werf van De tribune van het openluchttheater, juli 1949. Publieke Werken nabij de Zeeweg wel duizenden oude straatstenen, afkomstig uit geasfalteerde weggedeelten, waren opgeslagen, zag men deze als prima bouwmateriaal dat bovendien bonvrij was. De straatstenen werden aange wend bij het optrekken van de diverse bouwwerken. Het bleken er echter niet genoeg te zijn, waarop men in de gemeente naar geschikte klinkerwegen omkeek teneinde die te vervangen. Zo werd de hele bestrating uit de Van Alphenlaan getrokken. Omdat Van Geluk directeur was van de Amsterdamse aannemings- en betonmaatschappij 'De Kondor' verleende hij langs die weg hand- en spandiensten, 'De Kondor' bouwde de beide betonnen tunnels en zorgde voor het cement, terwijl voor metselwerk en gewapend beton het rivierzand en grind geleverd werd door een Haarlemse firma. Door een tekort aan grind werd ook gebroken puin gebruikt. Een elektrische puinbreker op de gemeentewerf van Publieke Werken brak het puin fijn. In deze crisistijd was het zeer moeilijk om aan hout te komen. Enkele bedrijven zorgden voor kozijnen, ramen en dakbe dekking, maar hout voor zittingen en leuningen was pro blematischer. Hiervoor was een meer duurzame houtsoort nodig. Enige rondvraag leidde naar de houtzaagmolen 'Eenhoorn' aan het Spaarne te Haarlem. Deze zagerij had op de walkant nog eikenbomen liggen die waren 'gewaterd'. Tevens lag nog een partijtje onder water. De gemeente Bloemendaal kwam overeen met het bedrijf om deze partij en beide om te ruilen voor een groter aantal bomen van Bloemendaalse bodem. Tevens werden de kosten vergoed. De gewaterde bomen waren nog niet voldoende uitge droogd en daar-door eigenlijk van onvoldoende kwaliteit. Maar omdat geen ander hout was te verkrijgen, nam men er genoe gen mee dat deze na verloop van tijd zouden moeten worden ver vangen. De lichtmasten werden door Publieke Werken gemaakt van oude ijzeren buizen uit een ver warmingsinstallatie van een kwe kerij in Aerdenhout, die aan het einde van de oorlog zijn deuren moest sluiten. En armaturen van oude straatverlichting werden hergebruikt in de paddestoelver lichting langs de paden in het openluchttheater. Bij de aanleg van de wegen en paden werd voor de noodzakelij ke ondergrond puin gestort, dat deels afkomstig was uit de enor- 28 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 30