Uit de Bloemendaalse Boekenkast VAN EN DOOR WlM VAN LUYKEN In mijn Bloemendaalse boekenkast staan boeken en boekjes van en over een aantal scholen in onze gemeente, maar niet één die op de vijftigja rige Josephschool betrekking heeft. Om met de rubriek toch in de onderwijssfeer te blijven, heb ik de naar mijn mening aardigste publi catie uit de kast gehaald: een boekje van de Middelbare School voor Meisjes "t Kopje' in Bloemendaal. Twaalf uitscheurbare prentbrief kaarten, zorgvuldig afgedekt met transparant vloeipapier, brengen de twee schoolgebouwen en het sfeervolle interieur in beeld. Dit type prentbriefkaartboekjes is zeldzaam voor zover het de complete, nog ingebonden uitgave betreft. Het Kopje was bij de oprichting in 1906 luisterrijk gehuis vest aan de Hoge Duin en Daalseweg. Het wijde duin- en zeegezicht uit het huis en den heerlijken met dennengeur vervulden tuin Voor de elf leerlingen in het eerste jaar waren elf docenten beschikbaar. De start werd overschaduwd door het overlij den van de oprichtster en eerste hoofddirectrice van 't Kopje, mejuffrouw F. M. Kunst, drie weken na de opening van het eerste schooljaar. De school was aanvankelijk een combinatie van een dag school en een internaat. De dagschool verhuisde in 1907, als gevolg van de groei, eerst naar Villa Overbosch aan de Zomerzorgerlaan (dit pand is in 1970 gesloopt) en in 1910 naar de Koepellaan 8. Daar zou MMS 't Kopje blijven tot aan de fusie met het Kennemer Lyceum in 1953. Het internaat werd al in 1928 afgestoten "nu de tijdsomstandigheden meebrengen, dat er niet zoo'n behoefte bestaat aan een internaat voor meisjes". Het ongedateerde prentbriefkaartboekje, dat werd uitgege ven bij Brinio in Rotterdam, is waarschijnlijk uitgebracht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan in 193 1bij welke gelegenheid ook een écht boek(je) is verschenen, dat in 64 pagina's het ontstaan, de geschiedenis en het schoolleven beschrijft en een altijd interessante lijst van namen en adres sen van leerlingen en oud-leerlingen bevat. Gedrukt bij drukkerij Timmer gevestigd aan De Genestetweg 23 en de Boschlaan 20-22 in Bloemendaal. Het omslag is stijlvol geïl lustreerd met het schoolwapen met daaronder het devies 'non scolae sed vitae discimus'. Besturen werden in die tijd nog niet democratisch gekozen, getuige de zin "zoodat het Bestuur (met hoofdletter natuurlijk) zich als volgt samenstelde". Tot de meer bekende docenten in die tijd behoorde dr. Jac. P. Thijsse. Een bazaar in het schooljaar 1922-1923 leidde tot de stichting van het 't Kopjesfonds en één van de foto's toont een heuse meidenband onder de naam 'The Kopje Orpheans'. Aan de instrumenten te zien een dixielandor- kestje met acht leerlingen. In 1930 collecteerden meisjes van 't Kopje voor een nieuwe kleuterschool in het Drentse Barger-Erfscheidenveen, die dankzij deze financiële steun daadwerkelijk kon worden geopend, zoals het Haarlems Dagblad op 27 januari 1930 berichtte. Als dank werd de kleuterschool 't Kopje gedoopt. Deze naam is tegenwoordig niet meer terug te vinden in één van de basisscholen in Barger. Zowel het prentbriefkaartboekje als het boek waren beslist niet alleen bedoeld als herinnering, maar ook heel duidelijk ter promotie. Reclame voor scholen is van alle tijden en tek sten worden dan ook niet gekenmerkt door valse beschei denheid. Maar zo bont als het Kennemer het in 1990 met een affiche maakte, spant de kroon. Deze affiche toont het Overveense schoolgebouw liggend op een bergtop in een woest gebergte met het opschrift 'Onderwijs op eenzame hoogte'De ingetogen stijl van 't Kopje, met aanprijzende woorden als 'sieraad', is met de fusie in 1953 blijkbaar niet op het Kennemer overgegaan. Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003 33

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 35