Boerderij Huys te Bloemendaal Door Wim Post In het drassige veen tussen de strandwallen aan de duinrand werd in de middeleeuwen het grafelijke Huys te Aelberts- berg gesticht, later bekend als de hofstede Huys te Bloemen daal. De hofstede lag aan het eind van de tegenwoordige Zomerzorgerlaan en de Aelbertsbergweg, achter het meer van Caprera. Wat deze hofstede omvatte, is te lezen in een advertentie die verscheen in de Oprechte Haarlemsche Cou rant in 1701. Men biedt te koop aan: 'De hofstede Huys te Blom mendaal zijnde een sterck en weldoortimmerd huys voorzien van verscheijdene kamers en vertrecken, verwulfde kelders en een nieuw gebouwd tuinmans- huys, koetshuis, twee paardestallen, stal voor twaalf koeien, hoenders en dui- venhocken alsmede een boomgaerd, nieuwe moestuyn en voorts met de lande rijen een visrijk meer (meer van Caprera), daer over te samen groot 8 morgen (6.8 ha) met nog een water en neeringrijke kleerblekerij groot 1,5 morgen (1.25 ha). Omtrent een half uur buijten Haarlem'. Eerdere eigenaren De hofstede veranderde bij herhaling van eigenaar en/of bewoners. Zo kwam ze in 1 745 in handen van Albertus Lippert (1700-1768), een in Arnhemse regentenkringen grootgebrachte bestuurder en reder, rijk geworden door het fortuin dat hij vergaarde met zijn koffie-, suiker- en cacao plantages in Suriname. Bloemendaal was hem bekend, twee jaar eerder had hij de riante buitenplaats Hartenlust verwor ven. Van zijn nieuwe aankoop voldeed het herenhuis ken nelijk niet aan zijn wensen. Hij besloot het door nieuw bouw te vervangen en ook volgden er in de loop van de tijd steeds weer uitbreidingen en verfraaiingen. Omstreeks 1813, samenlopend met het einde van de Franse overheersing, komt het einde van deze buitenplaats in zicht. Lipperts weduwe overlijdt in 1812. De erfgenamen beslui ten het Huys te Bloemendaal, met bijbehorend park en wandelwegen 20 ha groot, te verkopen. Een nieuwe bewo ner is evenwel niet te vinden vanwege de economische re cessie en de hoge belastingen. Men gaat ertoe over een groot deel van de bebouwing af te breken, de bouwmateria len bij opbod te verkopen en het bos te kappen. Wat over blijft is slechts de huidige boerderij en een stenen schuur met kelder. De gronden met opstallen worden door de weduwe van Willem Philip Kops gevoegd bij haar buiten Wildhoef. Na De Zomerzorgerlaan richting de duinen in 1858. Op de achtergrond de boerderij Huys te Bloemendaal aan de Aelbertsbergweg. Aquarel door J. Dona (AvK, coll. Haarlem). 8 Ons Bloemendaai., 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 10