Boerderijen in de gemeente Bloemendaal 'Boerderijen', zo luidt kort en krachtig het landelijk thema van de Monumentendagen 2003. Aan de uitwerking van het thema voor dit Monumentennummer gingen echter werkzaamheden van lange duur vooraf. Op initiatief van onze secretaris Joan Patijn is een boerderijen werkgroep opgericht, die alle bestaande boerderijen in de gemeente Bloemendaal heeft geïnventariseerd. Dat bleek een moeizaam proces: uit een schimmig verleden, waarin haast iedereen die het zich kon per mitteren wel 'vee' heeft gehad, is moeilijk op te maken welke oude huizen nu precies onder de noemer boerderij val len. Het resultaat van het onderzoek is uit- en omgewerkt tot deze collage van foto's met bege leidende teksten van Florentine van Eeghen. bergweg, achter het meertje van Caprera. De boerderij is waarschijnlijk voortgekomen uit een koetshuis dat in 1701 in een advertentie wordt genoemd. Voor de verdere geschiedenis van de boerderij en de bekende Bloemendalers die het in hun bezit hebben gehad (de weduwe van Willem Philip Kops en de familie Teding van Berkhout) of hebben gepacht zoals de familie C. Uitendaal (zie het artikel van Wim Post op pagina 8 van dit nummer). Tegenwoordig is boerderij Huis te Bloemendaal een woonhuis annex kan toor. Huis te Bloemendaal Aelbertsbergweg 1-la, 2061 AA Bloemendaal, rijksmonument Deze lage, langgerekte boerderij uit de 1 7e/18e eeuw behoorde oor spronkelijk bij het Huys te Aelbertsberg, later Huys te Bloemendaal genoemd naar de toenmalige eigenaar Willem van Blommendaal. Deze 12e eeuwse hofstede lag aan het einde van de Zomerzorgerlaan en de Aelberts- Huis te Bloemendaal in 2003. De redactie maakt de gebruikelijke kant tekening dat de lijst met boerderijen waarschijnlijk niet volledig is en wij uw reacties en aanvullende informatie met spanning tegemoet zien. Onze hartelijke dank en hulde gaat uit naar de leden van de werkgroep: Ina Mostert (Vogelen zang) Thea Demenint en Gerard de Jong (beiden Bloemendaal). Ook de foto's zijn van de werkgroep óf van het archief voor Kennemerland afkomstig, tenzij anders wordt vermeld. De boerderijen zijn gerangschikt in de volgorde van een fietsroute die bij de oudste plek in Bloemendaal, boerderij Huis te Bloemendaal, begint en al kronke lend voert naar de tentoonstelling over, hoe kan het anders, 'Boerderijen' in de kerk van Vogelenzang. Huis te Bloemendaal in 1925. Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 11

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 13