Veen en Duin Kennemerweg 29, 2061 HR Bloemendaal, rijks monument; ook: Van Wickevoort Crommelinlaan 2, 2061 HN Bloemendaul Deze boerderij van het langhuistype stamt uit de 18e eeuw, tussen 1734 en 1751. Het is een laag, met pannen gedekt gebouw met een verhoogde opkamer en een uitgebreide schoor steen. Deze boerderij ligt schitterend, midden in een ongerept stukje Bloemendaal met rondom weilanden en een fraai uitzicht op het theekoepel tje dat bij Wildhoef hoort. Op de wei landen lopen de schapen van boer Heeremans van de Wüstelaan in Santpoort-Zuid. Bij de boerderij hoort een schuur en een kapberg (hooiberg) en ongeveer tweeënhalve hectaren grond, waarbinnen ook het watertje 'De Kom van Waker' ligt. Door bewaard geble ven archiefbescheiden van het eenmaal uitgestrekte Wildhoefbezit is precies bekend welke eigenaars bezit van de boerderij hebben gehad vóór de huidige eigenaar, de Gemeente Bloemendaal, die de boerderij heeft verpacht aan een aannemersbedrijf. De drie kleine woningen die samen met de boerderij één geheel vormen zijn een overblijfsel van een belendende, verdwenen hofstede Veen en Berg. Het rood, wit en groen van de luiken is ontleend aan de kleuren van het familiewapen van de Van Wickevoort Crommelins die de huisjes vroeger in hun bezit hebben gehad. De westgevel van boerderij Veen en Duin, foto 1951. Boerderij Land en Duin Jan Willem Frisolaan 9a, 2051 HG Overveen Deze boerderij is een onderdeel geweest van de hofstede Land en Duin. Een akte uit 1751 belicht de verkoop van een buitenplaatsje, vanouds een garenbleek met 'deszelfs huysing annexe boerderij of huysmanswoninge, stallinge voor zeventien a achttien koeyen, vier paarden, wagen, hooy en karrenhuys'. Daar hoorden ook een boomgaard en een moestuin bij en twee weilanden. Op een transportakte van twee jaar later wordt niet meer van een boerderij ge sproken en in 1 764 staat dit gebouw als tuinmanswoning aangemerkt. De buitenplaats was toen al aardig groot ge worden. Omstreeks 1924 was de bewoner Willem van der Zon, die de slagerij had naast caférestaurant Roozendaal. Hij was ook melkslijter en had hier zijn melkkoeien staan. De huidige eigenaar heeft op de oude fundering van het boe renhuis een nieuwe woning gebouwd (zie Ons Bloemen daal 2003-1). Veen en Duin anno 2003. Boerderij Land en Duin, voorjaar 1935. Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 13

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 15