Middenduin Zeeweg 27, 2051 EB Overveen, rijksmonument Dit lage huis met mansardedak is een vroegere boerenwo ning, gebouwd in 1795 in opdracht van de coöperatieve landbouwmaatschappij Middenduin. De coöperatie wilde de 'nutteloze wildernis' van de duinen aan het begin van de huidige Zeeweg omvormen tot landbouwgrond. Duinvalleien werden gevlakt, bedekt met een laag zwarte grond en plaatselijk omgeven met aarden wallen. Men pro beerde het met schapenteelt en uit Spanje kwamen zelfs Merinoschapen om lokale rassen te verbeteren. Het overdag in de duinen geweide vee werd 's nachts in de potstal ondergebracht en de uitwerpselen werden in plaggen opge vangen, omdat de aanvoer van mest tijdrovend was en duur. De voorziene roggeteelt in de duinen stopte snel, omdat de konijnen niets heel lieten van de oogst en wat overbleef door het zand werd onder gestoven (zie: 'Tekens van toen', een uitgave van het Nationaal Park Zuid-Kenne- merland). Reeds na enkele jaren werd uit armoe grond ver kocht voor de aanleg van de Joodse begraafplaats en in 1807 eindigde de onderneming. Er is veel documentatie over de mislukte experimenten van collectieve ontginning van de duinen. In de Kennemerduinen herinneren namen als Koe- of Kaasvlak en Schapenkamp aan die tijd en het Overveense villapark 'Kweekduin' draagt de naam van een zusteronderneming van Middenduin. Vanaf 1885 werd het huis een dienstwoning van landgoed Elswout en sinds 1964 is het particulier eigendom. Middenduin in 2003. De oude duinboerderij Middenduin in 1926. Van het begin 1800 ontworpen plan de (nog waterrijke) duinen voor landbouw en veeteelt productief te maken, is weinig terechtgekomen. TWÊB rasse 14 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 16