Boerderij IMaaldenveld Zwaluwenweg 22, 2111 HC Aerdenhout Deze boerderij werd rond 1800 door Jan van Eys gesticht als een van de initiatieven om de duinen geschikt te maken voor vee teelt en akkerbouw (zie ook 'Midden duin'). Hoe geestdriftig men begaan was met de ontginning van de duinen wordt verwoord door David van Lennep, vader van Jacob en buurman van voornoemde Jan van Eys: "Er zijn weinig onderwerpen, over welke ik in de uren van uitspanning meer mijn gedachten laat gaan dan over de verbetering van Hollands duinen." Later kwam de boerderij in het bezit van mejuf frouw Van Wickevoort Crommelin ('Keetje' Crommelin) van Wildhoef en werd boer Verbruggen pachter. Het gebied werd steeds droger en het boerenbedrijf minder rendabel. Boer Verbruggen verhuis de naar boerderij Veen en Duin en de heer Reinders Folmer, rentmeester van Wildhoef, kwam op het Naaldenveld wonen. Tegen het einde van de oorlog moest men de boerderij in het Naaldenveld verlaten voor de aanleg van een startbaan voor Vl's. De boerderij werd verwoest, doch na de oorlog is een nieuw gebouw opgetrokken dat een even beeld is van het oude (zie ook Ons Bloemendaal 1990-2). Boerderij Elswout Elswoutslaan 24-26, 2051 AE Overveen, rijksmonu ment Op het landgoed Elswout bevindt zich deze indrukwekkende boerderij, opgetrokken in een stijl die men enigszins oneerbiedig 'chaletstijl' noemt, waarschijnlijk om de haast vierkante omtrek en de toepassing van houtsnijwerk. Het complex bestaat uit een ongeveer vierkante koeienstal, aan drie zijden omgeven door vleugels waarvan de zuidelijke en noordelijke aan beide uitein den iets buiten het vierkant steken. Deze vleugels bevatten diverse stallingen, bedrijfs- en woonruimten, waarboven zich zolders uitstrekken. Tegen de westelijke gevel is een veranda geplaatst en op enige afstand is een aardappelkelder, nu poppen theater. De architect is C. Muysken, wiens Boerderij Naaldenveld, omstreeks 1990. De stallen van boerderij Elswout. Boerderij Naaldenveld in 2003 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 15

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 17