Tegenwoordig is het landgoed Elswout eigendom en paradepaardje van Staats bosbeheer. Toen de laatste boer vertrok kon men geen opvolger meer vinden en nu wordt de boerderij gebruikt als woningen en als manege. Het vee dat rondloopt op het landgoed, zo'n dertig a veertig stuks, is eigendom van een boer in de Houtrakpolder. De eis is dat het roodbont is of rood, net als vroeger. De aardappelkelder, nu poppentheater. definitieve ontwerp voor de boerderij uit 1884 dateert. De toenmalige eigenaar van Elswout, Willem Borski III, liet de rommelige bouwsels van de vroegere boerderij afbreken om op die plaats stallen te bouwen die behoorden bi j het nieu we, grote huis Elswout. Wij lezen de volgende beschrijving bij mr. C.W.D. Vrijland in Ons Bloemendaal 1988: 'Bij deze boerderij staat het brede front van het woonhuis naar de Elswoutslaan gekeerd met daarvoor een formele tuin met buxushagen. Daarachter waren de stallingen, het zuivelhuis, de ruimte voor de karn die met een groot treerad door een Boerderij Elswout. hond in beweging werd gebracht, het meelhuis enz.. In dit laatste vertrek werd op zondag stichte lijk onderwijs gegeven. De boerderij werd geëxp loiteerd als modelboerde rij Reinheid en de be handeling van het (uit het Franse Chamonix afkomstige) vee stonden hoog in het vaandel. De melkknechten deden hun werk in witte pakken, elke dag schoon, en met witte klompen. Het vee was niet gezond en na de dood van Willem Borski III ging men over op Maas-, Rijn-, en IJsselvee, in Gelderland aange kocht. Daarbij werd er nauwlettend op toegezien dat dit vee, behalve van een witte kol, poten en een witte pluim aan de staart, overigens was voorzien van een donkerbruine beharing. Eerst toen Elswout uit particulier bezit geraakte, liet men deze eisen van fraaie aftekening varen. Het bleef niet bij bruine koeien alleen. De paarden waren vossen, de var kens hadden bruin-zwart gevlekte bor stels; Jan Vreenegoor, de pluimgraaf bij genaamd 'de pluim', had de zorg voor bruine kippen'. 16 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 18