Duinboerderij Sparrenlaan 1-5, 2111 AE Aerdenhout, provinciaal monument Deze boerderijgebouwd aan het begin van de 18e eeuw, is een beeldbepalend monument. Het herinnert aan de tijd (vóór 1899) dat dit gebied nog een agrarische bestemming had en toebehoorde aan de buitenplaats Klein Bent veld. Bij zo'n voormalige duin boerderij voor gemengd bedrijf werden de verschillende ruimten voor verschillende functies achter elkaar geplaatst, zodat het bouw blok een langgerekte vorm kreeg. Het is niet onmogelijk dat het huis de functie van jachthuis heeft gehad. Mogelijk heeft de boerderij aan de zuidwestzijde een uitge bouwde opkamer gehad die in 1899 is afgebroken. Na 1899 is dit westelijk deel van Aerdenhout verkaveld tot villapark en werd een tramlijn aangelegd. In het begin van de 20ste eeuw is de bedrijfsfunctie van het huis verloren gegaan en zijn meerdere woningen in het pand ondergebracht. Lommerhoeve Sparrenlaan 27, 2111 AE Aerdenhout, provinciaal monument. In de herinneringen van wijlen L.W. Bierens de Haan (Ons Bloemendaal juni 1990) wordt boer Van Dam ten tonele gevoerd die in deze boerderij woonde en aard appels teelde op de velden langs de Veldlaan. Eens zou het huis een bollen schuur geweest zijn, toen langs de Veldlaan nog bloembollen werden gekweekt. Later werd het voorste gedeelte woonhuis met erachter een stal met kar en paard. In de be schrijving van de provin cie komt het gebouw alleen voor als woonhuis dat in 1881 is gebouwd, dus vóór dit gebied tot vil lapark werd verkaveld. Door de toegepaste hout- Duinboerderij. constructie heeft het huis een landelijk karakter, waaraan door de kroonlijsten boven deur en vensters en decoraties in Empirestijl een voornaam element is toegevoegd. In 1960 heeft een verbouwing plaatsgevonden waarbij de ingang in het midden van de voorzijde is vervangen door een raam en aan de achterzijde een garage is toegevoegd. Dat heeft het uiterlijk niet geschaad en door de situering op de hoek van de Slingerweg en de Sparrenlaan is het huis een beeldbepa lend monument. Lommerhoeve. Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 17

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 19