route omzeilden zij het 'Klaphek', de tolpoort die eerst ter hoogte van de Klapheklaan was gelegen. De naam van de Haringbuys, de uit spanning waar de tolpoort later werd neerge zet, verwijst hiernaar. De boerderij werd in 1752 gebouwd door de eigenaresse van Boe- kenroode, mevrouw E.E. van Bempden-Tulp. Het gebouw is een fraai en groot langhuis met een statige topgevel, vensters door roeden ver deeld die nog gedeeltelijk oud zijn en een rie ten dak. Het gebouw is mooi gerestaureerd, met aan de buitenzijde ter hoogte van het maaiveld een zwart en wit geschilderde band. Er bevinden zich drie woonhuizen in. Duin en Vaart Boekenroodeweg 35, 2111 HJ Aerdenhout, rijksmonument Een zeer fraai gerestaureerde boerderij met rieten kap van het type dwarshuis waaraan nog restanten van het oorspronkelijke 16e eeuwse gebouw te herkennen zijn. De kleine vensters hebben oude roeden en worden geflankeerd door halve luiken. Een datum van bouw staat niet vast. Volgens de huidige bewoners de derde generatie Van der Velden stamt de boerderij uit 1580 en maakte de ze deel uit van de buitenplaats Boekenroode. De naam Boe- kenroode komt voor het eerst voor in 1620 maar H. Numan schreef in 1797 van Boekenroode: 'Reeds in 1596 onder die naam bekend om zijn boeken- of beukenboomen'. Wellicht heeft Numan andere bronnen gebruikt dan die nu bekend zijn. In die tijd is Boeken roode even groot als Elswout en de eigenaar was groot grondbezitter Jan van Eys. Deze liet zijn bezit na aan Pieter van Lennep. Vanaf 1924 begint de verkaveling van de buitenplaats. Het grote huis werd het klooster Alverna, de boerderij werd toen door de grootvader van de huidige bewoner gepacht van de familie Teding van Berkhout. In de jaren tachtig stopte J.L. van der Velden met melkvee. Tegenwoordig is er een paardenpension gevestigd. De juiste naam Duin en Vaart wordt vaak verhaspeld tot Vaart en Duin. De Viersprong. De Viersprong Boekenroodeweg 1-3, 2111 HJ Aerdenhout en Zandvoorterweg 62a, 2122 GX Aerdenhout, rijksmonument Deze beeldbepalende boerderij uit de 18e eeuw ligt op de viersprong Boekenroodeweg, Oosterduinweg en de door gaande Zandvoorterweg. Als men het storende verkeer weg denkt, staat een gaaf beeld van vroeger voor ogen: de boer derij met even verderop het statige huis Bosch en Landzicht en ertegenover de Haringbuys, het vroegere tolhuisje. Dit is een oud gebied, waar de Zandvoortse vissers van oudsher langskwamen op weg naar de Haarlemse vismarkt. Via deze Duin en Vaart in 1939. 18 Ons Bloemendaai., 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 20