Noordgevel Eindlioeve, opmetingen SHBO, voor 1976. Eindhoeve Vogelenzangseweg 160, 2114BC Vogelenzang, rijksmonument Deze boerderij is een fraai exemplaar uit de 1 7e eeuw. Het is een dwarshuis, dat wil zeggen dwars ingedeeld met de woon- en bedrijfsruimten naast elkaar. Het gebouw is deels met riet en deels met pannen gedekt en er is een aangebouwd kookhuis. De boerderij was een pachtboerderij van Huis te Vogelenzang, maar in 1976 werd het bedrijf beëindigd en is tot verkoop overgegaan. Het hele complex is in originele staat, geheel verbouwd en gerestaureerd. Hoeve 's Gravenweg Vogelenzangseweg 164, 2114BC Vogelenzang, rijksmonument Een schitterend gerestaureerde boerderij, een 'langhuis' met hoge opkamer van omstreeks 1550. In 1599 werd het op de oude kaart van landmeter Daniël Ockerse al aangeduid als 'werf (boerderij). De bijgebouwen stammen uit de 17e en 18e eeuw en hebben originele details zoals mooie windvanen en een pomp. Dit is een van de drie Vogelenzangse boerderijen die eind 1762 door de Regenten van het Elisabeth of Groote Gasthuis te Haarlem die veel landerijen in bezit hadden in deze buurt - in de verkoop werden ge bracht. Eigenaar werd toen Simon Cornelisz. Verdegaal. In de 18e eeuw was er de ontwikkeling dat pachtboerde rij en door de eigenaren zelf werden be woond en gebruikt, maar in de Franse tijd kwamen de meeste hiervan in het Oostgevel Eindhoeve. bezit van een grootgrondbezitter, zoals in Vogelenzang de familie Barnaart, die sinds 1807 eigenaar is van Huis te Vogelenzang en Teylingerbosch. Alleen de boerderij 's Gravenweg is in particulier bezit gebleven, tot op heden van (een nazaat van) de familie Verdegaal. Er is een paar- denpension gevestigd. De oude tekening is eigendom van mevrouw Verdegaal-Smit (zie voor meer informatie en foto's Ons Bloemendaal, lustrumnummer 1997). Hoeve 's Gravenweg. Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 21

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 23