De Hut Vogelenzangseweg 166, 2114 BC Vogelenzang, provinciaal monument Vroegere landarbeiderswoning uit het eind van de 18e eeuw (omstreeks 1790) met een bijzon dere ligging, aan de rand van weilanden omge ven door hoge bomen. Het gebouw is van het langhuistype, opgetrokken uit baksteen en wit gepleisterd met een zwartgeverfde plint langs de voorzijde. Tegen de zuidoost-hoek van de gevel is een schuurtje (secreet) aangebracht. In deze woning woonde vroeger een kippenboer die met zijn kar langs de mensen ging om eieren te verkopen. De naam De Hut is ont leend aan de locatie, vlak achter de boerderij 's Gravenweg in het zogenoemde Huttenbos. Het huis wordt particulier bewoond en is eigendom van Landgoed Huis te Vogelenzang. De Hut. De Wereldjamboree 1937 te Vogelenzang en de boerderijen De vijfde Wereldjamboree werd van 3 1 juli tot en met 9 augustus 1937 in Vogelenzang gehouden. Het kampterrein strekte vanaf de Vogelenzangseweg ter hoogte van Woestduin in het noorden tot haast aan de Margrietenlaan in het zui den. Het kampterrein behelsde het landgoed Huis te Vogelenzang en landgoed Woestduin. En ook terrein van boerderij 's Gravenweg werd door de eigenaar ter beschikking gesteld. Dit betekende dus, dat veel Vogelenzangse boerderijen met dit evenement geconfronteerd werden. Men moest ook een. persoonlijk pasje hebben om over het kampterrein naar de woning te gaan. In voorjaar en zomer van 1936 waren er al diverse voortrekkers op een kamp bij het Panneland tegenover de boerderij aan de Vogelenzangse Duinweg 1 bijeen voor het inrichtingen van de kampen. En tijdens de Jamboree lagen de twee boerderijen aan de Tweede Doodweg, en de derde ter plaatse waar nu de camping is, geheel omringd door kampemen ten. Tussen de boerderijen Eindhoeve en 's Gravenweg lag een parkeerterrein. Het later als dank aan de Familie Verdegaal geschonken herdenkingsboek is nog altijd in hun bezit en bevat een platte grond, waarop alle kampen te zien zijn. Op de boerderij De Hut in het Huttenbos woonde de familie Barend Mense. Dochter Annie Mostermans-Mense heeft vijf tig jaar later haar herinneringen als volgt beschreven: "Het was tien dagen lang prachtig weer en alle dagen was er feest. Wij hadden het voordeel dat wij op het Jamboreeterrein woonden en dus geen entree hoefden te betalen of uren in de rij hoefden te staan. Wel moest iedereen vanaf tien jaar een pasje met foto bij zich dragen. Ons huis grensde aan de plaats waar de Amerikanen hun tentenkamp hadden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat brachten wij tussen en in de tenten door. Drie avonden kwamen duizenden mensen van heinde en verre om het grote kampvuur, dat in de duinen van Vogelenzang nabij 'Het Stort' werd aangestoken, bij te wonen. Dat waren avonden van muziek, dansen en toneel. Het waren voor mij de mooiste herinneringen uit mijn jeugdjaren". Haar broer Janus, toen nog een jongetje, heeft in die tien dagen een vriendschap voor het leven opgedaan. Na de Jambo ree heeft hij altijd contact gehouden met de Amerikaanse padvinder Henry Schrader, en de zoon van Janus is naar Henry vernoemd. Moeder Mense heeft later wel eens tegen een kleindochter verhaald, dat als zij een cent voor elk verstrekt glaasje water had gevraagd, zij daar rijk van geworden zou zijn. Ina mostert 22 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 24