Joop Sintenie: "Boer zijn zit in je" Door Joan Jalink Al generaties lang is de familie Sintenie werkzaam in het boerenbedrijf en wel op de boerderij Sinneveld in Santpoort (pal achter het gemeen tegrensbordje Bloemendaal). Nu zwaait Joop Sintenie er alweer heel wat jaren de scepter. Hierbij het verhaal van een boer in hart en nie ren, wiens koeien grazen bij het Meertje van Caprera en bij het Halve Maantje. Joop Sintenie, nu 53 jaar, hielp zijn vader van jongs af aan op boerderij Sinneveld, waar hij geboren en getogen is. Daarnaast kon zijn oudoom, boer Uitendaal van de boerde rij aan de Zomerzorgerlaan, ook altijd wel een helpende hand gebruiken. Werk genoeg. Nadat Joop als 16-jarige de lagere landbouwschool had. doorlopen, was hij helemaal niet meer weg te slaan uit het boerenbedrijf. Op zijn 21ste vormde hij een maatschap met zijn vader en met 24 jaar begon hij voor zichzelf Na de dood van Uitendaal, kreeg Sintenie begin 1980 van de gemeente Bloemendaal toestemming om het land van Uitendaal te pachten. Dus daarom grazen vanaf die tijd de koeien van boer Sintenie uit Santpoort op twee van de mooiste historische plekken in Bloemendaal, namelijk bij het Halve Maantje en bij het Meertje van Caprera. Melkkoeien en vleeskoeien Er is in de tussentijd veel veranderd. De melkkoeien hebben plaatsgemaakt voor vleeskoeien. Die omwenteling heeft zo'n zes jaar geleden plaatsgevonden, toen bleek dat Sintenie, om het benodigde melkquotum te halen, óf melk van buitenaf ter aanvulling moest kopen óf zijn schare koei en moest vergroten. Maar ja, als de stal maar plaats biedt aan ongeveer veertig koeien, dan heb je een probleem in de winter.Dus: de melkkoeien werden verkocht en de vlees koeien (die dus echt nooit worden gemolken) graasden door. Het egale geelwitte koeienras is afkomstig uit Frank rijk, type 'charolais'. Het lichtwitte koeienvachtje hoort bij het type 'marachiana' uit Italië. Even een ezelsbruggetje voor de leek: vleeskoeien zijn egaal van kleur, melkkoeien zijn óf zwart-wit óf rood-wit gevlekt. Het is maar dat u het weet. Behalve koeien houdt Sintenie overigens zo'n twintig pen- sionpaarden, waarmee hij zijn inkomsten aanvult. De paar den grazen op de weilanden bij de Randweg, achter het boe renerf. Het blijft hoe dan ook een hele klus om in een ver stedelijkt gebied als boer het hoofd boven water te houden. Het grondwaterpeil Ook de omstandigheden bij het Halve Maantje en het Meertje van Caprera zijn veranderd sinds er minder drink water uit de duinen wordt onttrokken, 's Winters is het gebied bijna nog natter dan in het veenland bij de Randweg. Als je 20 cm diep spit, borrelt het water omhoog. Bij het Meertje van Caprera is het op het lager gelegen deel echt nat, en bij het hoger gelegen deel iets droger. Maar in droge tijden, dus in voorjaar en zomer, staan de koeien van Sintenie redelijk droog en tevree te grazen. Vroeg in het voorjaar brengt Sintenie zijn kudde naar Caprera en het Halve Maantje. Die blijft daar tot oktober/november. De koeien van Joop Sintenie bij het Halve Maantje (foto B. Jalink). Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 25

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 27