Daarna gaat de kudde op. stal. De koeien staan dus acht maanden buiten en vier maanden binnen. Twee keer per dag, 's morgens en 's avonds, neemt Sintenie een kijkje bij zijn dieren, om even na te gaan of alles goed gaat. Hij kent elke koe en andersom herkennen de koeien hem van grote afstand. Hij hoeft alleen maar langs te fietsen en ze hebben hem al in de gaten. Natuurlijk praat hij tegen zijn beesten; niet direct over het weer, eerder in de trant van 'ga es om' en 'kom es hier'. Het is overigens ook han dig om al pratend een kudde koeien te naderen, omdat ze anders dusdanig kunnen schrikken dat ze je een flinke schop verkopen. Koeien en stieren Een koe krijgt rond haar derde jaar haar eerste kalf, dat zo'n zes tot zeven maanden bij de moeder drinkt, en daarna op gras, hooi en een beetje krachtvoer overgaat. De meeste koeien kalven zeven tot acht keer en worden rond hun elfde jaar verkocht. Net als bij mensen is ook bij koeien de kans op 'een jongen of een meisje' vijftig procent. Voor stieren ziet de toekomst er totaal anders uit. Net als ieder kalf mag ook het stiertje zeven maanden bij de moeder blijven, maar dan heeft hij inmiddels een enorme groeispurt ingezet. Een stier van twee jaar oud weegt zo'n 800 kilo en dat maakt hem rijp voor de slacht. In de tussentijd heeft hij overigens wel voor heel wat nageslacht gezorgd. De hooiberg De hooiberg is de meest benutte ruimte in de boerderij van Joop Sintenie. Omdat de stallen eigenlijk te klein zijn, heeft zijn hooiberg-ruimte extra functies gekregen. Uiteraard is de allereerste functie daar waar het voor is bedoeld: een opslagruimte voor hooi en gras. In een verhouding van 1/4 deel hooi (dat is zo'n 160 balen in totaal) en 3/4 deel stro (van tarwe) wordt dat vanaf augustus in de hooiberg opge borgen. In de vier maanden dat de koeien en paarden op stal staan wordt de gehele voorraad opgegeten. Het hooi 'maakt' Sintenie zelf: in het voorjaar wordt het gras gemaaid, het gemaaide gras wordt een paar keer geschud zodat het droogt en dan wordt alles 'opgezweeld' (in grote balen in groen plastic folie gebonden)Er kan nu geen zuurstof meer bij komen en het hooi broeit droog. Het stro wordt via een vaste stroleverancier aangeleverd in grote balen van 250 kilo en in kleinere balen van 20 kilo. In april, als de hooiberg nagenoeg leeg is, krijgt de ruimte zijn tweede functie: die van kraamkamer. De hooiberg, die al van drie kanten dicht is, wordt met hekken gesloten, de drachtige koeien krijgen kalveren en mogen daar de eerste weken toeven met het kleine grut. Daarna mogen moeder en kind de wei in... en dient de hooiberg als extra schuur voor de vele apparaten en machines die dan nodig zijn voor op het land. Trekkers, maaimachines, schudmachines, hark- machines, veewagens, strowagens, mestverspreiders, alles staat daar makkelijk voor het grijpen opgeborgen.tot augustus, want dan is het weer hoogste tijd voor stro- en hooiopslag. Waarom word je boer? Die vraag heeft Joop Sintenie zich meerdere malen gesteld.en hij komt er niet echt uit. Is het omdat het als luxe voelt om in alle vrijheid voor jezelf te werken? Of omdat het heerlijk is om met beesten om te gaan? Of omdat het geluksgevoel dat je oogst weer hoog en droog binnen is gehaald niet te omschrijven is? Of omdat je elk jaar een 'natuurlijke cyclus' sluitend maakt: de koeien eten van het land en geven mest; die mest voedt het land, waardoor de koeien weer te eten hebben. Misschien is het enige echte antwoord: boer zijn zit in je. tegen alle verstedelijking in. Je werkt soms veertien uur per dag, je wordt er niet rijk van, maar het is en blijft een prachtberoep. 26 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 28