Verdwenen boerderijen van Vogelenzang Door Ina Mostert-Stam In 1840 telt het dorp Vogelenzang 58 huizen, 19 boerderijen en drie landhuizen. De drie landhuizen bestaan nog steeds, maar van de boer derijen zijn er slechts negen over, die elders in dit nummer worden belicht. In dit artikel wordt een poging gedaan om de boerderijen die in de loop der eeuwen zijn ontstaan en weer verdwenen in beeld te brengen en te beschrijven. Als voornaamste bron wordt daarbij het 'Boerderij-archief' gebruikt, opgemaakt door wijlen Lou van Emmerik, oud-bestuurslid van Ons Bloemendaal, en in bewaring gegeven bij Stichting Ons Bloemendaal. Op het Kerkplein links staat de Gemeenschapsruimte van de Kerk. Op deze plaats stond van 1739 tot 1861 de eerste kerk in het dorp Vogelenzang. Ernaast stond de boerderij met rieten dak, de boerderijkerk die daarvoor als schuilkerk had gediend, en die, nadat in 1861 de nieuwe kerk was ge bouwd, tot 1886 als pastorie heeft gediend. De bouw in 1739 was mogelijk dankzij een schenking van de gezusters A. en M. Sprokkelenburg van een huis met erf, een laan en twee boomgaarden, dat eens toebehoorde aan Willem Maartenz. van 's Gravenmade. De gezusters waren lid van de Vogelenzangse zustergemeenschap van de Klopjes. Klopjes waren dames die aanklopten om te vertel len wanneer een nieuwe samenkomst gehouden zou wor den. Het uitoefenen van de rooms-katholieke godsdienst was immers officieel verboden. De boerderijkerk uit ca. 1850. Rechts van het Kerkplein ligt sinds 1973 de wijk Godfried Bomanslaan en ook de huizen aan de noorderkant van de Kerklaan zijn toen gebouwd. Waar nu de hoek Kerklaan/ Godfried Bomanslaan is, lag de houten boerderij 'Nooitge dacht', eigendom van de rooms-katholieke kerk, ca. 1890 gebouwd. Boer Hulsbosch is jong overleden en zijn wedu we Maria bleef met kleine kinderen achter. Dochter Cornelia huwde met Arie Smit van de Ruige Hoek in De Zilk en zij zetten de boerderij voort. In 1962 is Arie Smit overleden; zijn zoon Leen boerde er totdat de boerderij rond 1970 moest worden afgebroken ten behoeve van de nieuwe wijk. Leen Smit boert thans in een stal achter de kerk; zijn wo ning aan de Deken Zondaglaan draagt het naambord van de boerderij 'Nooitgedacht'. De heer Co Groskamp deelt mee; Deze foto is genomen door mijn vader (bij de voordeur) toen hij samen met zijn broer schilderwerk verrichtte aan de boerderij Nooitgedacht, woning van boer Arie Smit aan de Kerkweg te Vogelenzang. De voorkant lag aan de Kerkweg, de lange zijde langs de huidige Godfried Bomans laan. De foto is genomen met een zelfontspanner. De dame met de mooie kanten muts is Maria Hulsbosch. Op de hoek van de Vogelenzangse- weg en de Mgr. Borretlaan staat nu een nieuwe woning met een ver keersbordenhek. Voorheen stond hier de in 1978 gebouwde politie post, die ook nog gediend heeft als hulpsecretarie en kinderdagverblijf. Rond 1978 is ook de huidige brandweerkazerne gebouwd. Op dit terrein stond tot 1970 de 1 7e eeuwse langhuisboerderij van Van Galen. Waarbij naast weilanden ook boomgaarden en teellanden hoor den. Oorspronkelijk was deze boer derij bereikbaar vanaf de Graaf Llorislaan via het Teuterumlaantje (nu Mgr. Borretlaan) en vanaf de Kerklaan via het schoolpad (nu nog rudimentair aanwezig achter de 28 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 30