Hein (Pater Ansfried) Hulsbosch Hein Hulsbosch is in 1912 geboren als jongste zoon van Petrus Hulsbosch, boer op Panneland, en Geertruida Langeveld, Hij doorliep het gymnasium aan het Triniteits- college in Haarlem en trad daarna in bij de Augustijnen in Eindhoven. Op 30 juli 1938 werd hij in Den Bosch tot priester gewijd (zijn moeder was net op 14 juli daarvoor overleden. Vader was al eerder gestorven in 1925). Pater Ansfried, zoals zijn geestelijke naam luidde, werd naar Rome gestuurd om aan het Angelicum theologie te studeren. Hij promoveerde daar summa cum laude. Vervolgens ging hij aan het Romeinse Bijbelinstituut bij belse theologie studeren en na zijn doctoraal examen do ceerde hij in Nijmegen bijbelse theologie aan het Augus- tijns Theologicum. Voorts nam hij zitting als definitor in het hoogste bestuursorgaan van de Augustijnen in Neder land. Terug in Rome, promoveerde hij voor de tweede maal. Pater Hulsbosch werkte aan verschillende theologische Boerderij Zeerust (foto Historische Werkgroep Amsterdamse Waterleidingduinen) In de Amsterdamse Waterleidingduinen is het Eiland van Rolvers. Daar heeft rond 1900 de boerderij van Rolvers gestaan en hebben de koeien gegraasd. Alleen de naam her innert hier nog aan, zoals zoveel namen in de duinen aan het verleden herinneren. Hierover is onlangs de publicatie verschenen 'Het ABC van de AWD',verkrijgbaar in het bezoekerscentrum De Oranjekom. Zie ook Reactie - Oproep - Mededeling op pagina 42 van dit nummer. Waar op het terrein van het Waterleidingbedrijf Amsterdam het rond 1913 gebouwde pompstation staat, stond daarvoor de boerderij 'De Koekoek'. Deze dateerde van vóór 1778 en hoorde bij buitenplaats De Koekoek. De boerderij had prach tig houtsnijwerk aan de dakrand en een karnmolen. Jan Langeveld was toen pachter, of zoals het toen heette 'boe- renbruycker'In 1846 werd de boerderij verkocht aan de heer Hendrik Verdegaal, tevens eigenaar van boerderij 's Gravenweg. Zijn weduwe, Catharina Verdegaal-v.d. Hulst verkocht de boerderij aan haar neef Arie v.d. Hulst. Diens zoon Willem was van 1912 tot 1913 de laatste boer van 'De Koekoek'. Zie pagina 3 van dit nummer. Zuidelijk van de Oranjekom in de Amsterdamse Water- eidingduinen staat nog het huisje van een vinkenbaan. Daarbij hoorde de boerderij 'Zeerust', in 1854 gebouwd voor Aernout van Lennep (1827-1891) zoals staat vermeld in het boek van Mej. Nierhoff 'Bloemendaal, Lanen en Wegen'Hij was marineofficier geweest, vandaar de naam 'Zeerust'. De laatste functie van de boerderij was ontvangst ruimte van de Amsterdamse Waterleidingduinen. Er is nu niets meer van te vinden. Alleen de granieten veedrinkbak is behouden en staat bij de ingang van het Informatiecentrum De Oranjekom. In de Amsterdamse Waterleidingduinen ligt het gebied dat 'Het Panneland' wordt genoemd. Er moet nog een ring in een boom zitten, waar de paarden aan vastgemaakt werden. Hier stond van ca. 1850 tot 1948 de duinboerderij met die naam, gebouwd in opdracht van Jonkheer Rudolf Barnaart van landgoed Huis te Vogelenzang. Pachters gedurende de hele periode waren leden van de familie Hulsbosch. Geertruida Hulsbosch zette na de dood van haar man Petrus in 1925 de boerderij voort met de hulp van haar zoons. Zoon Kees had een melkwinkel in de Graaf Florislaan, waar hij de melk van de boerderij uitventte. Op hun beurt zetten zijn zoons Piet en in eerste instantie ook Kees de melkzaak voort. Derde generatie Peet, zoon van Piet, is nu met zijn vader werkzaam in deze zaak, uitgegroeid tot Spar Supermarkt. De achterkant van duinboerderij 'Het Panneland' (foto door Hein 'Pater Ansfried' Hulsbosch 1929). Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 31

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 33