Ook Hartenlust had eens een boerderij Door Wim Post Zoals op andere buitens, bijvoorbeeld Wildhoef en Huis te Bloemendaal, een boerderij aanwezig was, zo ook had Hartenlust er een. Deze staat afgebeeld op twee schilderijen, in opdracht van het echtpaar Van Loon-Backer. Mr. Hendrick Backer (1730-1779) was een vermogende Amsterdammer die stamde uit een familie die generatie op generatie een rol speelde in het stadsbestuur. In 1 767 kocht hij Hartenlust aan. Zijn oudste dochter Maria trouwde in 1775 met mr. Jan van Loon, eveneens afkomstig uit een Amsterdams regentengeslacht. Later erfden zij Hartenlust. Het schilderstuk, in hun opdracht in 1795 gemaakt door de schilder Jan Kamphuysen (1760-1841), toont op de voor grond het jonge paar zelf in een gezellig zitje. Op de achter grond staat de boerderijen een weiland met koeien en een vijver. De tuinaanleg is van landschappelijke aard. De foto uit omstreeks 1900 toont de nieuwe, complete boerderij met huis, stallen en hooiberg die Cornelis Izaak van der Vliet, een van de latere eigenaars van Hartenlust, in de jaren 1824-1826 liet bouwen. In veel dagelijkse behoef ten kon men zelf voorzien. Men maakte er ook zelf boter, kaas en karnemelk en wat er aan zuivelproducten overbleef verkocht men elders. De boerderij stond ongeveer op de plaats van de huidige Hartenlustschool aan de Vijverweg. De sloot op de voor grond is de vaart die het haventje van Bloemendaal verbond met de Delft nu het tracé van de Dr. Dirk Bakkerlaan. De boerderij van Hartenlust met op de voorgrond de Bloemendaalse Vaart. Opname omstreeks 1900 (coll. Wim Post). De buitenplaats Hartenlust in 1795. Gezicht op de oude boerderij met weilanden en vijver. Schilderij door J. Kamphuysen (collectie Amsterdams Historisch Museum). 36 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 38